şükela:  tümü | bugün
55 entry daha
 • son dönemin hem en kalbe dokunan hem de en keyifle izlenebilecek dizisi. mr. pickles karakterinin ilham kaynağı kesinlikle amerika'nın en uzun soluklu çocuk programlarından birini yapan kukla ustası fred rogers. bir başka yazar arkadaş daha bunu fark etmiş ama detaya girmemiş. benzerliklere gelince:

  --- spoiler ---

  - fred rogers hakkında vietnam'da keskin nişancı olduğu dedikoduları çıkmış fakat aslında rogers orduda hiç görev almamış. dizide de mr. pickles için bu muhabbet dönüyordu.

  - arabasını çalan hırsızların torpido gözünde kendisine ait bir fotoğraf ve şovuyla ilgili bazı eşyaları görünce bir özür notu ile birlikte arabayı tekrar evinin önüne bıraktıklarına dair bir şehir efsanesi var. şu olay dizinin 2. bölümün başında aynen yaşanıyor.

  - fred rogers da mr. pickles gibi tv'nin çocukları etkileme biçiminden rahatsız olup banttan programlar yerine canlı şovlarla ulaşmak istemiş.

  - fred rogers, dizideki gibi şovunda yer verdiği kuklaların tasarımında ailesinden esinlenmişti. cadı karakteri kız kardeşi, kraliçe karakteri eşini, duvar saatinin içinde yaşayan kaplan karakteri ise kendisini yansıtıyordu.

  - fred rogers, çocuklara tıpkı dizideki gibi ölüm, boşanma gibi konular hakkında öğretici konuşmalar yapmıştı.

  - burger king kendisinden esinlenen ''mr. rodney'' bir karakterle reklam kampanyası yapmak istemiş ancak rogers'ın başvurusu üzerine reklam yayından kaldırılmış. zaten hayatı boyunca hiçbir reklam kampanyasında yer almamış, yalnızca eğitime destek veren hayır kurumları için faaliyetlerde bulunmuş.

  fred rogers'ın ''misters rogers' neighborhood'' programının açılış jeneriğini de şuraya bırakayım. gördüğünüz gibi jim carrey dersini gayet iyi çalışmış.

  --- spoiler ---

  jim carrey'nin muhteşem performansının yanında the americans'tan hatırlayabileceğiniz frank langella
  göze batan oyunculardan. ayrıca maddy denen o psikopat ufaklığa da bayılıyorum.

  dizi; zekice yazılmış diyaloglar, şahane espriler, hüzünlü ve sıcak hikayesi ile birlikte yarım saatlik süresi ile ağızlara bir parmak bal çalıp kendine bağlıyor.

  mr. pickles'dan gelsin:

  --- spoiler ---

  ''bu zamana kadar şu hayattan ne öğrendim biliyor musun?! benden yaşça büyük olanlar söylediklerimi, kararlarımı hep sorguluyor; benden yaşça küçük olanlar da her söylediğimi kabul ediyor. yani ben gün geçtikçe güçleniyorum ama sen yaşlanıyorsun!''
  --- spoiler ---

  edit: ilginç bir detay daha vereyim. jim carey fred rogers'ı tiye alan şöyle iğrenç bir parodide oynamıştı zamanında. yani kendisinin fred rogers'ı ilk canlandırışı değil ama bu kez doğru yolu bulmuş.
119 entry daha

hesabın var mı? giriş yap