şükela:  tümü | bugün
231 entry daha
 • alti gun once oldugum ameliyat. burnumun önden görünüşünde ufak bir asimetri haricinde pek problem olmasa da yandan duruşu kötüydü. ameliyata karar vermem çok uzun sürdü çünkü sadece güzellik için bıçak altına yatmak çok da istememiştim.

  operasyona karar verdiğimde çok fazla doktor araştırması yaptım. en sonunda dört farklı doktora kadar indirdim ve dördüyle de görüştüm. bu doktorlara karar verirken, kullandığı teknik (ben daha çok kapalı rinoplasti düşünüyordum), daha önceki hasta yorumları ve memnuniyeti ve de instagram hesabında yapmış olduğu burunları baz aldım. gerçi instagram hesabına zaten yapmış oldukları en güzel burunları koyuyorlar ama yine de size fikir veriyor. ben burun sırtı düz çok kalkık olmayan doğal bir burun istiyordum. bu kriterler doğrultusumda en çok istediğim doktorla ilk olarak görüştüm ama nedense enerjimiz pek tutmadı. istediğim güveni ondan alamadım. zaten ameliyat için çok fazla bir rakam da (25000) istedi. ayrıca yapmış oldugu üç boyutlu görselde burnumu yüzüme göre fazla küçültmüştü. muayene esnasında bunu söylediğimde hayır bunun böyle olması gerekiyor diye kestirip attı. o yüzden ondan vazgeçtim. çünkü doktora güvenmek çok önemli. (bu arada bazı doktorlar ilk görüşme için muayene ücreti almıyor bazıları ise 200-300 tl civarında bir rakam talep ediyor.)

  en son görüştüğüm doktor ise içime en çok sinen oldu. çünkü arkadaşımın kuzeni bu doktora yeni ameliyat olmuş ve çok memnun kalmıştı. ayrıca kendisi hem açık hem de kapalı taknikle ameliyat yapıyor dolayısıyla hastanın burnuna göre karar veriyor hangi tekniğin daha uygun olduğuna. ayrıca sorduğum soruları ayrıntılı ve özenli bir şekilde cevaplaması da çok hoşuma gitti.

  doktoruma karar verdikten sonra ameliyat günü aldım. ameliyat öncesinde tekrar bi muayene oluyor. doktorum bana 3-4. gün tamponun çıkarılacağını birinci hafta atelin (termoplastik alçı) alınacağını ve 10. gün de bantların alınacağını söyledi. 10 gün de isterseniz rapor alıyorsunuz zaten.

  ameliyata 12 saat kala hiçbir şey yiyip içemiyorsunuz. biz ameliyat sabahı ameliyat saatinden iki saat önce hastaneye gittik çünkü anestezi için bazı analizlerin yapılması gerekiyor. benim en çok korktuğum şeylerden biri anesteziydi. çünkü anestezi farkındalığı ile ilgili çok şey okumuştum ve bu beni çok tedirgin etmişti. ama anestezi ile ilgili hiçbir problem yaşamadım. ne öncesinde ne sonrasında.

  ameliyat katına indirildikten sonra damar yolu ile anestezim yapılmış. çok rahat uyandım sadece burnumda biraz sızı vardı. yukarı odama çıkarıldıktan bir iki saat sonra ağrılarım başladı. ve ağrı kesici olarak serum ile parol veriyorlar. ben parola normal baş ağrımda ya da regl ağrımda bile tenezzül etmem çünkü benim ağrımı asla kesmez. ama majezik veya arveles gibi diğer ağrı kesiciler kanamayı arttırabileceğinden dolayı vermiyorlar. bana bu ameliyatı olan birçok arkadaşım ağrı olmadığını söylemişti ama bende tamponlardan dolayı migren gibi yoğun bir baş ağrısı oldu ve asla geçmedi. parolla sadece biraz azaldı. bir de burnumda sızı hissediyordum yoğun bir şekilde. hatta o kadar ağrım oldu ki ameliyat olduğuma pişman oldum. neden bu kadar ağrım oldu bilmiyorum ama doktorum ameliyatımın beklediğinden zor geçtiğini çünkü bende bulunan septum deviasyonunun beklediğinden çok olduğunu söyledi ayrıca agresif etleri de almış. estetik işlermler de yapıldı. belki bu kadar işlem gördüğü için ağrım olmuş olabilir bilemiyorum.

  ameliyatın ilk günü hastanede kalıyorsunuz zaten ve orada bana buz uygulaması belirli aralıklarda şişliği önlemek amaçlı yapıldı. doktorum kullandığı zar altı diseksiyon tekniği sayesinde morluk olmayacağını söylemişti ki öyle de oldu. hiç morarmam olmadı. şişlik ise sadece biraz yanaklarımda oldu. gözlerim hiç şişmedi bile.

  ertesi gün eve geldiğimde 45 derecelik açıyla hep uyudum. bence bu çok önemli çunku ödemi engelliyor ve burnun tıkanmasını da önlüyor. ayrıca detoks suları da içtim bolca.
  neyse ki benim burun tıkanıklığım çok olmadı daha çok ağzımdan nefes aldım ama az da olsa burnumdan da aldım.

  yemek yemek benim için biraz problemliydi çünkü çeneyi çok oynatamıyorsunuz. 2-3 gün boyunca hep yumuşak ve sıvı şeyler tükettim.

  ameliyatın 5. günü tamponlarım alındı. çok korkuyordum bu işlemden ama asla acımadı. çok çok rahat bir şekilde tamponum alındıktan sonra nihayet rahatladım. baş ağrım tamemen bitti. daha rahat nefes aldım. doktorum atelimin de gevşemesi üzerine atelimi de aldı. ve burnumu sadece bantladı. bantlıyken aynaya ilk baktığımda daha çok şiş bir burun bekliyordum ama beklediğimden daha iyiydi. burun sırtı istediğim gibi olmuşa benziyordu. burnumun ucunu biraz kalkık buldum ama doktorum burun ucunun zamanla biraz ineceğini söyledi. zaten tamponlar alındıktan sonra yürüyüşe de çıktım. beş gün boyunca evde yatmaktan çok sıkılıyor insan. çok iyi geldi dışarı çıkmak.

  5 gün sonra da bantlarım alınacak asıl o zaman göreceğim nasıl olduğunu. ve buradan da zaman zaman editler yapacağım.

  edit: bantlarım açıldı. (12.günde) burnumun şekli güzel ve doğal ancak şiş bir burunla karşılaştım. doktorum kalın derili bir hastaya göre iyileşme sürecimin iyi olduğunu söyledi ama yine de beklediğimden biraz daha şişti sanırım. burnuma dokunduğunda ödem olduğunu anlayabiliyorum o yüzden biraz rahatladım. rinoplasti ameliyatı geçiren kişilerin biraz sabırlı olması gerekiyor galiba. ben de dünyanın en sabırsız insanıyım. tabii burun açıldığında hemen mükemmel bir burun bekliyorsunuz çünkü o kadar operasyon geçirdiniz. ama ince derili ve eger cok islem gormemis bir burnunuz yoksa maalesef mukemmel ve cok hafif şiş bir burunla karşılaşmıyorsunuz. sanırım buna da rinoplasti şoku gibi bir şey diyorlar. birinci ve üçüncü aylarımda tekrar editler yapacağım.

  edit2: birinci ayımın kontrolü yapıldı. şişliklerim 3. haftadan sonra hızla inmeye başladı ve artık burnumun şekli de ortaya çıktı ve sonuçtan oldukça memnunum. tam istediğim gibi doğal bir burun oldu. ilk haftalarda burnunuzu çok şiş görünce sanki hiç inmeyecekmiş gibi geliyor ya da ne kadar inebilir ki diye düşünüyorsunuz ama 1. ayın sonunda gerçekten şaşırtıcı şekilde inmiş oluyor.

  edit 3: sekiz ay oldu ameliyat olali ve burnumun seklinden son derece memnunum. burnumda neredeyse hic sislik kalmadi ve sekli tam istedigim gibi dogal oldu. 1. ay ile 8. ay arasinda oldukca fark var. 8. ayda sislikler tamamiyle
  inmis oluyor ve burnunuzun asil sekli ortaya cikiyor.
676 entry daha

hesabın var mı? giriş yap