şükela:  tümü | bugün
63 entry daha
  • bu toplu katliamlar hakkında biraz okuma yapmıştım. nazi rejimi toplu katliamları ilk önce kurşuna dizme yoluyla başlatmış. aynı bu fotoğraftaki gibi. insanlar çırılçıplak soyulur, soyulmadan önce hendekler kazdırılır sonra hendeklere doldurulan insanların üzerine askler tarafından ateş açılırmış. bir süre sonra bu katliamlara katılan nazi askerlerinde intihar vakaları, ciddi sendromlar, savaşa elverişsiz hale gelmeler baş göstermiş. ayrıca mühimmat çok harcanıyormuş. bu fotoğraf büyük ihtimalle böyle bir katliam anından.

    sonra başka çözümler aranmaya başlanmış. yine mahkumlara büyük hendekler kazdırılmış, soyulmuş ve havan topuyla uzaktan üzerlerine ateş açılmış. amaç askerlerin maktüllerle yüzyüze gelmemeleri ve mühimmat tüketimini azaltmak. ancak tahmin edersiniz ki bu da çok iyi sonuçlar vermemiş. hedef sapması fazla olduğuna ve etkin sayıda katliam yapamadıklarına karar vermişler.

    işte son olarak ucuz, görece kolay ve cesetlerin deforme olup askerlerin psikolojisini bozmadığı (artık nasıl bir ortamsa) bir çözüm üretilmiş; “gaz odaları”

    peki bunları neden anlatıyorum? insanlık tarihini anlamanız için. bütün bu anlatılanların üzerinden daha 100 yıl geçmedi. bunları yaşayanlar babanızın dedesi olabilirdi. insanlığın içindeki vahşet doğuştan gelmektedir ve bugün tekrar yaşanmayacağı konusunda insan var oldukça kimse garanti veremez. bu tür tarihsel olaylar benzer döngüler içerirler, bunları önceden fark edemiyorduk ama artık bir şansımız var. bilinçli olup bir daha asla böylesine olayların yaşanmaması için insanlık olarak duyarlı olmalıyız.
105 entry daha