şükela:  tümü | bugün
66 entry daha
 • hemen hemen bütün sözlük yazarlarının hakkındaki en önemli detayı kaçırdığı çiçeği burnunda brezilya başkanı.

  bu adam mizojen mi? evet. bu adam homofobik mi? kesinlikle. bu adam işkenceci mi? yüzde yüz.

  lakin kendisinin aldığı yüzde 56'lık oyda şu yukarıdaki üç unsurun kendisine getirisi en fazla yüzde 5-6 falandır.

  1985'e kadar askeri diktatörlüklerle yönetilmiş bir ülke brezilya. askeri diktatörlük, ülke siyasetine işlemiş bir gelenek. 1985'ten günümüze ağırlıklı olarak işçi partisi'nin liderliğinde hep modern dünya standartlarına yaklaşmayı bekleyen bir halktı brezilya halkı. peki ne oldu?

  aşağı yukarı tüm devlet başkanlarının adı milyar dolarlık yolsuzluklara karıştı, ülke 2014 ve 2016'da iki büyük organizasyon düzenlerken * * bunların faturası halkın neticesine kaçtı. bu olurken sayıları belki de 100'ü geçmeyecek bir siyasi oligarşi cebini doldurdu. sağlık, güvenlik ve altyapı gibi masraflardan kısıldı ve o paralar ya birilerinin cebine gitti ya da manaus gibi futbolun f'sinin oynanmadığı kentlere milyar dolarlık stadyumlar yapılması gibi rezalet kararlara yol açtı. sadece favelalarda görmeye alışık olduğumuz çeteleşme, kurşunlama, gündüz vakti adam öldürme gibi hadiseler ülkenin metropollerinde gerçekleşmeye başladı. insanlar, siyasi erke olan güvenini yitirmekle kalmadı, üzerine can güvenliğinden endişe etmeye başladı. tam da bu sırada, tüm suçluları gerekirse teker teker öldüreceğim diyen jair bolsonaro çıktı piyasaya. halk, ecnebilerin tabiriyle bir strongman arıyordu ve onu da jair'de buldu.

  jair bolsonaro'nun ordu geçmişi de özellikle ülkenin yaşlı ve fakir seçmenini etkiledi. işçi partisi ve yolsuzluklarından bıkan kesim de ya haddad'a oy vermeye sandığa gitmedi ya da ilk turda başka adaylara yönelip ikinci turda çaresizce jair'e oyunu verdi. ayrıca, dünya genelinde liberaller haddad'ın arkasına geçmezken ve jair için sadece "bu faşist adamı seçmeyin" çizgisinde bir kampanya yürütürken, neredeyse tüm evanjelist/aşırı sağ/anti-göçmen tayfası jair'e ağır destek çıktı. salvini'den trump'a kadar bu siyasi eksendeki çoğu liderden hep destek mesajları geldi jair'e. ayrıca, brezilya için çok büyük önem arz eden ve ekonominin halen can damarı diyebileceğimiz çiftçiler ve ronaldinho'sundan alisson becker'ine kaka'sından rivaldo'suna, felipe melo'sundan taffarel'ine pek çok halen aktif ya da eski brezilyalı futbol efsanesi de kendisine açıkça destek verdi. hatta, şöyle söyleyeyim; bir dönemin frikik eksperi juninho pernambucano hariç açıkça bolsonaro'ya karşı çıkan bir futbol figürü olmadı ülkede.

  dolayısıyla, jair'in seçildiği koşulları ve gördüğü desteğin boyutlarını bilmeden, brezilya'yı tanımadan tutup halka ve seçimine sallamak ne kadar doğru, takdiri sizlere bırakıyorum.
97 entry daha