şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
22391 entry daha
  • noel babanın geyikleri olarak da bilinen kutup bölgelerine yakın yerlerde yaşayan ren geyiklerinin gözleri zamanla morötesi (ultraviolet) ışığı algılayacak şekilde gelişmiş.

    insanların görebildiği görünür dalgaboyunun ötesindeki dalgaboyuna sahip ışığı görebilen ren geyikleri bu sayede tamamen karlarla kaplı bir bölgedeki beyaz kürke sahip bir yırtıcıyı ya da yırtıcının bıraktığı idrarı kolaylıkla farkedip uzaklaşabiliyorlar.

    sadece birkaç tür kemirgen ve yarasanın gözleri daha morötesi ışığı görebilme yeteneğine sahip. insanların ve diğer memelilerin gözlerindeki ışığa duyarlı hücreler ise morötesi ışıktan zarar görüyor. bu yüzden kayak yapan kişiler kar gözlüğü takmak zorundalar. çünkü normal bölgeler güneşten gelen uv ışınlarının yaklaşık %3'ünü yansıtırken karla kaplı bölgeler %90'ından fazlasını yansıtıyor. (bkz: kar körlüğü)

    ayrıca güneş tutulması izlerken mutlaka gözlükle izlememizin ya da solaryuma giren kişilerin garip gözlükler takmasının nedeni de bu, tıpkı derimizin yanması gibi gözlerimizdeki hücreler de güneşten yanıyor ve zarar görüyor.

    kaynak: https://www.newscientist.com/…moving-to-the-arctic/
12902 entry daha