şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • daha önce italyan mafyasını anlatan roberto saviano'nun "zero zero zero" kitabında konu aldığı kartellerdir.

  kitabı ilgili ilgisiz herkesin okuyabileceğini düşünüyorum. epey sürükleyici ve vahşice bir kitap. yıllık 60 milyar dolar civarında paranın döndüğü uyuşturucu piyasasının arka yüzünü çok güzel açıklamış yazar.

  küçük bıçaklar ile dakikalarca yavaş yavaş kafa kesme, balyozla kafa ezme, kafa derisi yüzüp futbol topuna yapıştırma, kol ve bacakları kesip canlı bırakma, elektrik verilmiş suyun içine adam fırlatma, göz oyma, kızgın demirle deri yüzme, canlı canlı kalp çıkarmaya çalışma gibi olaylarda başrol oynuyor bu karteller. amaç diğer çetelere, ülke güçlerine gözdağı vermek.

  önceki entrylere göz gezdirdim. "kendi aralarından bilgi taşıyanlara yapıyorlar" bunları denmiş ama daha önce izlediğim bir videoda bir adam çevirmede polis olduğu için oğluyla birlikte kaçırılıyor ve önce polis olan adamın boğazını oğlunun gözünün önünde kesiyorlar, oğlunun da derisini yüzüp kemiklerini kırarak kalbini çıkarıp atıyorlardı. sürekli de tehdit savuruyorlardı. meksika'da ciddi anlamda ordu güçleri ile uyuşturucu çeteleri arasında bir savaş var. yukarıda yazdığım şeyleri hemen hemen herkese yapıyorlar. çeteler hem kendi arasında hem de ordu güçleriyle savaşıyor ve ele geçen herkese bunu yapıyorlar istisnasız son zamanlarda. bu tip kartellerin liderleri asker çıkışlı olduğu için de ordu düzenini iyi biliyorlar, uyuşturucudan fazlaca para kazandıkları için orduyla eşit şartlarda (araç, silah) ve hatta daha iyi şartlarda mücadele edebiliyorlar.

  bir ara bazı kaynaklar iran'ın bu olaya karışmaya çalıştığını yazmıştı. yani ortada ciddi bir havuz var ve ülkelerin çoğu da buraya el atıyor/atmaya çalışıyor. abd direkt olayın içinde.

  tabii ki bize uzak ve pek çok kaynak olmadığı için bu savaş hakkında pek bilgi sahibi değiliz.

  ışid ile karşılaştırmaya gelince: ışid elbette vahşi ölüm şekilleri uygulamıştır ama ışid'in infaz videolarını izlerseniz ya büyük bir pala ile 2 saniyede kelle aldıklarını görürsünüz ya da büyük bir bıçakla 10 saniye içinde kafayı kestiklerini. karteller bu şekilde değil. kesip bırakıp kestikleri yerleri kameraya gösterip acı çektire çektire öldürüyorlar. bu kartellerin ışid'den daha vahşi olduğunu söylemek yanlış olmaz. izlediğim çoğu videoda adamın iki kolunu iki bacağını kesip öyle bıraktıklarına da şahit oldum. beyin zor algılıyor iki kolu ve iki bacağı kesilmiş insanın hala "yapmayın!" diye bağırmasını ve bunları idrak etmesini ama filmlerdeki gibi de değil öyle. hemen ölmüyor insan. deri yüzme videolarında bir insanın ne kadar vicdansız olabileceğini görmek mümkün. kafa kesme, kol bacak kesme videoları yine bir yana deri yüzme videoları çok daha vahşi. yavaş yavaş yüzüyorlar bir de deriyi, bir anda kesip biçip öldürmüyorlar. o derece vahşi videolar mevcut bu kartellere ait. henüz yakma videosuna denk gelmedim ama yapmış olabilirler.
5 entry daha