şükela:  tümü | bugün
27 entry daha
 • -özellikle 2006 yılında meksika başkanı felipe calderon'un abd desteğiyle başlattığı operasyonlar sonrası namı duyulmuş kartellerdir bunlar efendim.

  -2006'dan bugüne kadar kartellerin kendi arasındaki çatışmalar ve ordu-polisle olan çatışmalarından dolayı 100 bin kişiden fazla insan hayatını kaybetti.

  -her kartelin kendine has infaz biçimi var. yukarıda da bahsedilmiş zaten vahşette sınır yok. bazen güçlü uyuşturucu lordları ortalığa parçalanmış cesetler bıraktırarak nam salma yolunu izlediler. bu olaya da gavurlar "turf war" diyorlar.

  -kartellerin kendi aralarında ittifaklıkları düşmanlıkları var. bazı karteller güçlenirken bazıları zayıfladı yıllar içinde. örneğin los zetas denilen oluşum gulf kartelinin adına çalışırken inanılmaz biçimde büyüyüp gulf kartelini ortadan kaldırmaya çalıştı. bu olay sonucu gulf karteli sinaloa karteliyle ittifak yapmak zorunda kaldı. aynı şekilde tijuana karteli de sinaloa karteliyle yaşadığı savaştan dolayı los zetas ile ittifak haline girdi.

  -meksika hükümetinin 30 küsür tane uyuşturucu lordunu etkisiz hale getirme çabası yıllar içinde sonuç verdi. büyük babaların çoğu ya yakalandı, ya öldürüldü. en bilineni yakalandıkça kaçan el chapo. (bkz: joaquin guzman)

  -bütün bu gelişmelere rağmen hala çatışmalar sürüyor ve kartellerin varlığı devam ediyor. sonuçta yılda 13 ila 40 milyar dolar para döndüğü iddia ediliyor. meksika'nın gelir eşitsizliği ve genç nüfusunun bolluğu devam ettikçe uyuşturucu kartelleri adam bulmakta sıkıntı çekmeyecek gibi gözüküyor.

  -son olarak en büyük uyuşturucu müşterisi abd'nin bu kartelleri sürekli çatışma halinde tutarak ucuza mal aldığı akıllara gelmiyor değil.
4 entry daha