şükela:  tümü | bugün
180 entry daha
 • uzun zamandır deniz ürünleri dışında et yemememe rağmen abd tarzı medium-rare (orta-az) hali en sevdiğim pişirme şeklidir. ama tabii bunu "abd tarzı" olarak yazmamın bir nedeni var.

  abd'de orta-az olarak geçen stil, avrupa'da orta ya da orta-iyi gibi getiriliyor. bunun dışında kalan kaliteli uluslararası zincirler de var, ama genelde durum bu.

  aslında benim konu hakkında yazmak istediklerim başka...

  az pişmiş et ile bakteri bazlı zehirlenme arasında bir ilişki yoktur. bakteriler etin dış yüzeyinde bulunur. içinde bulunmaz. az pişmiş etin yüzeyi de zaten "searing" denen ve yüksek ısı gerektiren işlemle mühürlenir. ortada bakteri filan kalmaz.

  sanılanın aksine, et ile ilgili zehirlenmeler daha çok mutfak temizlği (ya da pisliği) ile alakalıdır. siz gidin, çok pişmiş bir adana sipariş edin... eğer o adanaya son olarak dokunan mutfak aleti pis ise, e.coli, salmonella, vs. gibi bakterileri sisteminize alma olasılığınız son derece yüksektir.

  bu arada... sağlık riski açısından en tehlikeli et türü kıymadır, çünkü çekilme aşamasında üst yüzey ve iç doku birbirine girer. normalde yüzeyde bulunan bakteriler her yere yayılabilir. bu yüzden hamburger filan yerken mekanı doğru seçin. bunun ideali kendi etini kendi çeken yerlerdir. ya da hamburgerinizin içi 160 dereceye gelecek şekilde pişirilmesini isteyin. tabii ki buna kebapçılar filan da dahil.

  bir de etin nereden tedarik edildiği konusu var... kaliteli yerler etlerini tek tedarikçiden alır, ve sorarsanız söylerler. o günün fiyat durumuna göre birden fazla tedarikçi ile çalışan kalitesiz yerlerden kaçının...

  özetlemek gerekirse... etin az pişmesi ile hastalık arasında bir korelasyon yok. mutfak temizliği ile hastalık arasında büyük korelasyon var... o da et de yeseniz, elma da yeseniz aynı.

  pis yerlere gitmeyin.
115 entry daha