şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • organ bağışının önemini duyurmak için gündemde tutulması gereken, her yıl 3-9 kasım arasında vurgulanan haftadır. (bkz: organ bagisi kampanyasi)

    insanlar her ne şekilde ölmüş ve cesedi zarar görmüş olursa olsun allah'ın ahirette onları yeniden tam olarak yaratabilecek güçte olduğu, organ bağışlayarak insanların hayatlarını kurtarmanın kazanabileceğimiz en büyük sevaplardan biri olduğu her ortamda anlatılmalıdır. örneğin bugünkü cuma hutbesinde anlatılabilirdi ama anlatılmadı.

    türkiye'de şu anda 25 bine yakın organ nakli bekleyen hasta var _ _ ama halkımızın yeterince bilinçli olmaması nedeniyle organ bulunamıyor ve çoğu ölüyor.

    fransa, ispanya, belçika, avusturya vb ülkelerde ise aileler itiraz etmediği sürece her hasta organ nakli vericisi kabul ediliyor. türkiye'de de böyle bir çözüm üretilebilir veya en azından vergi indirimi vb çeşitli faydalar sunularak bağışçı sayısı arttırılabilir.

    enabiz.gov.tr adresine edevlet şifreniz ile girin. birçok sağlık işlemi için işinize yarayacak bir site. eğer istiyorsanız organlarınızı bağışladığınızı da sisteme belirtebiliyorsunuz.
2 entry daha