şükela:  tümü | bugün
 • makro ölçekte galaksiler arası resimlerdeki şok dalgalarının*, girdapların varlığını gördükçe aklıma gelen teoridir, ispatlanmamış, hatta kağıda dökülmemiştir. (en azından bendeniz bir teori olarak ciddi ciddi ele alındığına rastlamadım. konuya yönelik esin kaynağım tübitak popüler bilim kitaplarının ilk birkaç yılındaki eserler olmuştur ağırlıklı olarak.

  bu fikre göre, gezegenler, evren denince aklımıza gelen şey içinde yalnızca elektronlar boyutundadır. gezegenler elektron boyutunda ise, güneş sistemleri atom, samanyolu vb ise molekül(ler) olacaktır. (önemli not: birebir bir eşleşme savunulmamaktadır, boyut benzetmesi olarak görselleştirmeye çalışmaktır yaptığım.)

  buna göre, şimdiki tanımlarımızı sıralarsak:

  elektronlar < gezegenler < evren

  eğer bu fikir bir biçimde doğrulanabilirse, elektronların içinde de evrenler olmalı, ve evrenimiz de daha büyük evrenlerin bir ögesi olmalıdır.

  bu fikir, zaman konusunda da yeni bir fikir ortaya çıkartıyor, aslında einstein'dan bildiğimiz bir fikir. elektronlarda yaşayan bir insanın başı dönmez çünkü onun zamanı bizimkinden milyonlarca kat daha yavaş akar (yavaş da kime göre? bize göre. yani 1 saniye orada bin saniyede geçer). benzer biçimde de evrenimizin zaman ölçeği bizimkinden daha hızlıdır (hızlı da kime göre? bize göre. bizim bin yılımız, evren için yalnızca bir saniyedir, yani dünya fırıl fırıl dönmektedir güneş etrafında, ve dünyayı gözlemlemek imkansızdır evreni anlamaya çalışan bir dev varlık için).
12 entry daha