şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • iki ülke de birbirine çok yakın miktarda ham petrol üretiyor ki bu yıllık 10 milyon varil civarında ülke başına. fakat suudiler 7 milyon varil ihrac ederken rusya 4 milyon varil ihrac ediyor.

    dünyanın en büyük ham petrol ithalatçıları da abd, çin, hindistan ve japonya. abd 8 milyon, çin 6 milyon, hindistan 3 milyon ve japonya da 3 milyon varil ithal ediyor her yıl. gelişmiş ve yüksek nüfuslu avrupa ülkleri 1-2 milyon varil arasında ithalat yapar ve bu konuda büyük bir aktör sayılmazlar.

    petrol fiyatlarının yükselmesi rusları suudileri zenginleştirirken, çin'i ve hindistan'ı fakirleştiriyor. petrol fiyatları düşünce de ruslar ve suudiler fakirleşirken çin ve hindistan zenginleşiyor. abd ve avrupa için iki ucu keskin bıçak. düşse düşmanı güçlenecek yükselse başka bir düşmanı güçlenecek. o nedenle rusya ve çin'in günlük ekonomik durumuna bakarak petrolü speküle ediyor. bazen yükseltiyor bazen de düşürüyor. her ikisinde de bir tarafta kazanırken diğer tarafta kaybediyor.

    ruslarla suudilerin anlaşması abd'nin bu nedenden ötürü işine gelmez çünkü bu birliktelik petrolü speküle etme konusunda bir tekel oluşturur. abd'nin eli ayağı bağlanır.
1 entry daha