şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
  • olayın geçtiği yer thames nehri'dir. önde römorkör görevi gören bir adet buharlı bir gemi ve arkada ise yelkenli gemi bulunmaktadır. yelkenli geminin adı temeraire'dır ve ingiltere'yi deniz sularında süper güç yapan trafalya savaşı'nda önemli bir rol oynamış bir gemidir.

    resme bakıldığında yelkenli gemi artık kullanılamaz halde olduğu için parçalanmak üzere limana götürülmektedir. bir savaş kahramanı olan geminin bu şekilde son bulması, bir tarafta aydınlığın simgesi olan güneşin batması ile diğer tarafta ise karanlığın belirtisi olan ayın ortaya çıkması ile gösterilmiş. uzun bir süre resim bu şekilde yorumlanmıştır ta ki küçük bir detay fark edilene kadar.

    öndeki buharlı geminin sudaki yansımasına bakıldığı zaman aslında bu yansımanın arkadaki yelkenli gemi olduğu fark edilmiş ve burada anlatılmak istenenin buhar gücünün önemi olduğu düşünülmüştür. öndeki buharlı geminin dumanının arkadaki gemiye kadar bağ kuracak şekilde uzaması ve sadece öndeki geminin bayrağının olması artık devrin buharlı gemi döneminin işaretidir. ayrıca daha önce düşünüldüğünün aksine güneş batmamakta, doğmaktadır. yani bir çağın doğuşuna işarettir. zaten güneş sadece buharlı geminin ön yüzünü aydınlatmakta, arkadaki gemi ise karanlıkta kalmaktadır. gerçekte thames nehrinde coğrafi olarak bir tarafında güneş, bir tarafında bu şekilde ay olması imkansızdır. turner, hissettiklerini tuvale en iyi şekilde aktarabilmek için böyle bir oyun oynamıştır.

    aslında turner, insanı önemsiz ve belirsiz hale getiren makine çağını resimlerinde sürekli eleştirir. ancak thames nehri köprüsünde ilerleyen, hız ve değişimi simgeleyen bu buharlı güç karşısında aslında hayranlığını gizleyememektedir.
11 entry daha