şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
22595 entry daha
  • dünyanın en büyük ağaç evinin bir apartman büyüklüğünde olması ve 80 odaya sahip olması. abd'nin tennessee eyaletinde yasayan rahip horace burgess 1993 yılında kilisesinde tanri'ya dua ederken bir vizyon görür ve dünyanın en büyük ağaç evini yapmaya karar verir. o gunden sonraki 25 yılda horace burgess yeni bir hobi edinmiştir ve nuh'un tufan öncesi inşa ettiği gemi gibi devasa bir ağaç evi inşa etmek için yola çıkmıştır.

    tek başına takılan 25 metre uzunluğunda bir çınar ağacı bu ağaç evi projesi olarak seçilmiştir. horace burgess her gün buraya çeşitli malzemelerle gelerek azar azar inşaatına devam eder. kah tutkalla, kah çiviyle, kah vidayla ödün parçalarını birbirine tutturur, kah bıçakla, kah çakıyla bir yerleri eşeler. ağaç evi büyüdükçe büyür ve proje yıllar boyu devam eder. abimiz kendisi projeye fazlaca kaptırmış olacak ki bir turlu durmayi bilemez. binaya kat üstüne kat çıkılır, çatı, pencereler, balkonlar ve veranda derken ortaya komplike bir yapı çıkar. bu da yetmezmiş gibi binanın tepesine bir de çan kulesi eklenir.

    adam yobazın teki olabilir, belki kafayı da yemiştir ama ortaya enfes bir sanat eseri çıkmış. 25 yıl boyunca bıkmadan usanmadan aynı proje üzerinde çalışması da takdir edilesi.

    http://www.slate.com/…jpg.crop.article920-large.jpg

    http://www.slate.com/…jpg.crop.article920-large.jpg
13045 entry daha