şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • beatles, albümün adını "abbey road" koymaya karar verince, 8 ağustos 1969'da stüdyo dışında bir fotoğraf çektirmeye karar verdiler. kapak fotoğrafını çeken kişi iain macmillan isimli bir arkadaş. macmillan'a fotoğrafın çekimi için 11:30 civarlarında 10 dakika verilmişti. kapak fotoğrafı müzik dünyasının en ünlü ve en çok parodisi yapılmış albüm kapaklarından biri olmuştur, bu malumunuz. mccartney grup üyeleri arasından tek çıplak ayaklı olan. arka planda caddede duran adam ise fotoğrafın çekildiğini fark etmeyen amerikalı turist paul cole'dur. büyük ihtimalle gelmiş geçmiş en ünlü albüm kapak fotoğrafında yer alacak kadar şanslı insandır paul cole.

    kendisi şu an 92 yaşında, florida'da yaşamaya devam ediyor ve albümü hiç dinlememiş harbiden. 1969 yılında karısıyla birlikte tatildeyken dünyanın en ünlü grubunu önünde yürüyen "birkaç antika tip" olarak değerlendirme talihsizliğinde bulunmuş.

    zaten kapağı da o sıralar görmemiş. kilisede görevli olan karısına bir yıl sonra, bir düğünde çalması için vermişler, o da karısının orgunun orada plağı görünce durumu çakozlamış. "hey! bunlar o antika tipler! oradaki de benim!" valla bravo... bu tatlı tesadüfe rağmen, kendisi yukarıda da denildiği gibi beatles'tan hiç hoşlanmamış. "abbey road'u hiç duymadım" diyor (yuh!).

    "beatles'ı televizyonda görmüştüm ve bir iki şarkılarını duymuştum. tarzım değildi. klasik müziği tercih ederim".

    beatles'ın eylül 1969'da yayınlanan 11. stüdyo albümü abbey road, kendilerinin ve en başarılı işlerinden biri olmakla beraber kaydettikleri son albümdür (ancak daha önce kaydedilen let it be daha sonra yayınlanarak "beatles'ın son stüdyo albümü" unvanı olma şansını yakalamıştır).