şükela:  tümü | bugün
32 entry daha
 • yanlış anlaşılan yahut yahudi nefreti sebebiyle yersizce karalanan ve eleştirilen savunma sistemi.

  iron dome, günümüzde bu ölçekte bir satürasyon saldırısına karşı koyabilecek tek savunma sistemidir.

  gazze'den atılan bodrum katlarda tornadan geçirilerek yapılan roketler güdümsüzdür ve el yapımı oldukları için fırlatıldıktan sonra nereye düşecekleri yahut düştüğünde patlayıp patlamayacakları kestirilemez.

  israilli ve amerikan mühendisler bu belirsizliğe çözüm bulmak için sistemi geliştirmiş ve büyük başarı oranlarına ulaşmıştır; 12 kasım gecesi yaşanan satürasyon saldırısı da bunlardan biri.

  iron dome sistemi genellikle 20km aralıklarla yerleştirilen bir çok batarya ve radar sistemlerinden oluşur. her bir bataryada 20 önleyici füze bulunur.

  iron dome sisteminin bilgisayarları bir satürasyon saldırısı başladığında radar vasıtasıyla gazze'den fırlatılan roketleri takip eder ve hesaplamalar ile roketlerin nereye düşeceğini tespit eder. yerleşim yerlerinin dışına isabet edeceği hesaplanan roketlere angaje olunmaz. angaje olunan roketlerin ise genellikle %70'i başarılı bir şekilde engellenir. sistemin her hedefe angaje olmamasının sebepleri hem maliyetleri düşük tutmak hem de ikincil bir saldırı halinde önleyici füzesiz yakalanmamaktır.

  haberlerde "demir kubbe başarısız oldu" manşetleri görülmesinin sebebi, gazetecilerin hamas'tan o gün atılan toplam tahmini roket sayısını alması ve bu sayıyı israil'in vurduğunu açıkladığı roket sayısıyla karşılaştırıp vermesidir. bu yöntem yanlıştır çünkü bahsedildiği üzere gazze'den fırlatılan roketlerin yüzde 50'lik bir bölümü asla tehlikeli bir yörüngede olmamaktadır.

  12 kasım günü gerçekleştirilen satürasyon saldırısında 450 ila 500 roket israil topraklarına ateşlenmiş, iron dome sistemi bu roketlerin yaklaşık 150 adedini tehlike olarak görmüş; yaklaşık 120 adet roket başarı ile imha edilirken yaklaşık 30 roket imha edilememiş, yerleşim yerlerine ve yakınlarına düşmüştür.

  bu 30 roketin hedeflerine varması sonucu 2'si ciddi yaralı olmak üzere 50 kişi çeşitli şekillerde yaralanmış ve bir aslen filistinli kadın yaşamını yitirmiştir.

  önceki saldırılarda yaşandığı gibi, iron dome'un başarı oranı yaklaşık olarak %76'dır. bu oran yüzde 70 ila 80 arasında gider gelir. bu şartlar altında iron dome'a yetersiz yahut balon demek hem kötü niyetli hem de eğitimsiz bir öngörü.

  adamlar ciddi ciddi koca ülkeyi alarma sokup savaş tamtamlarını çaldıracak bir saldırıya artık "günlük, rutin baş ağrısı" olarak bakabiliyorlar ve gün geçtikçe ülkelerinin içinde olduğu savaş halinden etkilenmez hale geliyorlar; özellikle yeni nesil israilli gençler için bir sıkıntı bu. filistin durumunu "halledilebilir" görürlerse barışmaya yanaşmak için hiç bir sebepleri olmaz, sonuç olarak daha fazla filistinli masumun canı yanar.
107 entry daha
hesabın var mı? giriş yap