şükela:  tümü | bugün
243 entry daha
  • muhteşem olan şeylerdir. sigarayı yeni bırakmış bir insan olarak, kendimi çok daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim. avrupa standartlarına uyum sürecimin bir parçası olarak görüyorum bunu. heheh...

    bir süredir avrupa standartlarını gözlemleme fırsatım oldu. şunu söyleyebilirim ki: avrupa'da sigara içenler genelde ya göçmenler, ya toplumda serseri diye adlandırılanlar ya da düşük gelir düzeyine sahip insanlar oluyor. adamların kaymak tabakası aşmış bunu. sigara diye bir şey yok hayatlarında ve sigarayla ilgili genel görüş çok kötü. türkiye'de ise sigara dediğiniz şey ekmekle su gibi. birçok insan içiyor ve resmen içmemek garip gibi. haliyle, öyle bir ortamda sigarayı bırakamayan insanları anlayabiliyorum. çünkü sigara resmen bir sosyalleşme aracı. seneler boyunca sigara, çakmak muhabbetinden ve alışverişinden dolayı ne ilişkiler kurulduğuna şahit oldum. en basitinden insanlar sigara içip, muhabbet etmekten keyif alıyor. hobisi olmayan bir millet olduğumuzdan bu sigara ve arkadaşlık ilişkisi resmen ülkemize özgü bir aktivite gibi. o yüzden çevrenizi sigarasız bir ortama dönüştürmediğiniz sürece işiniz zor. ama çoğu insanın sigara içmediği bir ortamda sigarayı bırakmanız çok kolay oluyor, onu kesin olarak söyleyebilirim.

    ben nasıl bıraktım peki? 1 ay kadar önce ağır bir grip geçirdim. öyle kötü öksürüyordum ki, öksürmeye korkuyordum ölürüm diye. hatta o boğaz ağrım bende gırtlak kanseri olduğum/olabileceğim gibi bir algı yarattı ve bir hayli tırstım. korku da çok güçlü bir duygu. ölmek istemediğim için bir daha o mereti içmemeye söz verdim. iradem de güçlüdür, verdiğim söze tuttum. özlemedim diyemem çünkü 10 yıldır içiciydim ve günde 1 paketçiydim. haliyle bu kadar uzun süreli bir alışkanlığı bırakmak zor oluyor. yine de, her geçen günün daha kolay olduğunu fark ettim ve içmediğim günlere ihanet etmedim.

    değişimler de şunlar oldu: garip bir şekilde daha huzurlu oluyorsunuz. normalde sigarayı rahatlamak için içtiğinizi söylüyor, buna inanıyor, hatta belki de gerçekten öyle hissediyorsunuz değil mi? ama hayır, inanın o dumanı içinize almadan, sigara kokmadan çok daha huzurlu ve mutlu oluyorsunuz. tat alma duyunuz daha da gelişiyor. yediğiniz şeylerin tadını daha çok alıyorsunuz. daha enerjik oluyorsunuz ve günlük aktiviteler içerisinde nefesinizi daha sağlıklı kullanabiliyorsunuz. ben hep denizin altında nefesimi tutma alıştırması yapardım. her seferinde de o kadar az tutardım ki, bir gün bir boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmamayı umardım. şimdi yüzmek için gittiğim bir yer var ve en son 5 gün önce orada nefesimi tutmayı denedim ve eskisine göre neredeyse 2 katlık bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. sanki aldığım oksijeni tamamıyla kullanıyorum.

    daha sağlıklı, daha mutlu ve daha düzenli birçok değişime girdiğim şu dönemde aldığım ve uyguladığım en iyi kararın sigarayı bırakmak olduğunu söyleyebilirim. size de tavsiyem bunu en azından bir hafta, 10 gün denemeniz. beğenmezseniz rahatlıkla iade edebilirsiniz. sadece deneyin. insanların kendi sağlıkları konusunda seçim hakkı vardır. insanların intihar etme hakkı bile varken, e her içen de zaten sigaranın zararlarını bilirken, onlara sigarayı bırakmaları gerektiğini söyleyemem. fakat sağlık konusunu es geçerek bir karşılaştırma yapıp, hangisinin daha iyi hissettirdiğini tartacak olursak, en azından iki hissi de bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. bir deneyin, daha sonra kararı yine siz vereceksiniz. şimdiden bol sabırlar ve güçlü bir irade dilerim herkese. azıcık sabredin, farkı kendiniz görün.
951 entry daha

hesabın var mı? giriş yap