şükela:  tümü | bugün
 • önedit: genelde herkes "maaş düşüklüğüne bağlamış olayı. e ben burada ne anlattım sayın atmosferik yarrak metal dinleyicileri. ulan yazmışım o kadar "iki kiloluk paket 8.90 liraya taşınırsa kaliteli hizmet beklenmez" diye. kargo firmaları aralarında söz birliği yapıp rekabetin amına su kaçırmayacaklar arkadaş. rekabet kurulu bi sik yapamaz. he siz "yoğ fiyatlar böyle kalsın" derseniz, o zaman kötü hizmet almaya razısınız demektir. gelip de burada rezalet başlığı açmayın öyleyse. soğan 5 lira ulan. koca paketleri 8-10 liraya 24 saat içinde teslim etmeye çalışırsan kaliteli hizmet sunamazsın bu kadar net.

  önedit 2: "benden 17 lira aldılar" diyen sikko. aşağıda yazmışım di mi "anlaşmalı olmayandan evrak paketi için 40 lira aldıkları da oluyor" diye. fakat bu adamların taşıdıkları paketlerin %80'i anlaşmalı firmalar üzerinden yaptıkları taşıma. herkesten 40 lira alsalar muhtemelen mini etekli hostes kızlar evine servis yapar merak etme. sıkıntı rekabetin içine gömülüp koca paketleri 8-10 liraya "anlaşmalı" taşımalarında.

  türkiye'de her alanda düşük kaliteli hizmet ile muhatap olmamızın başlıca sorumlusu firmaların içine çekildiği kıyasıya rekabettir. rekabet etmezsen piyasadan siliniyorsun. düşük fiyata kaliteli hizmet veremiyorsun arkadaş.

  n11'den bot aldım. bot dediysem çifti neredeyse iki kilogram ağırlığında. orjinal kutusunda (iki tane 14 inç laptop kutusu kadar) gelen bu paket için göndericiden 8.90 tl (şehirler arası) ücret tahsil etmişler.

  1- eminönü şube paketi satıcıdan (karaköy) teslim almış.
  2- akşam paket istanbul'daki aktarma merkezine iletilmiş.
  3- paket istanbul içi bir başka aktarma merkezine gitmiş.
  4- yaşadığım bölgedeki aktarma merkezine (bursa) gelmiş.
  5- yaşadığım şehirdeki (yalova) kargo şubesine getirmişler.
  6- kargo şubesi aracına yüklemiş evime getirmiş.

  1 tane asgari ücretlinin yemesi içmesi maaşı sgksı kılçıksız 3 bin lira (kıdem tazminatı gibi konulara hiç girmiyorum). zannetmiyorum asgari ücretle eleman çalıştırsınlar. personel başına ortalama 5 bin maliyet diyelim.

  yalova gibi sikko bi yerde çük kadar işyerine 10bin (+2000 stopaj) kira ödüyorlar ulen. büyük şehirlerdeki şubelerin kiralarını düşünmek istemiyorum.

  mazotu, taşımacılık belgeleri, denetimi, vergisi, yarağı küreği derken nasıl bi maliyet olduğunu hesaplamak mümkün değil.

  8.90 liraya birinin kafasına atsan kıracak ağırlıkta paket taşıyan firmanın operasyonlarını iyileştirmesinin yolu nedir?

  a-personel sayısını arttıracak +maliyet
  b-daha nitelikli personel istihdam edecek +maliyet
  c-araç-gereç, bilgi teknolojileri yatırımı yapacak +maliyet
  d-hepsi +maliyet

  maliyetsiz biçimde hizmet kalitesini iyileştirmenin bi yolu varsa söyleyin, uygulasınlar.

  yalova gibi tuzla kadar yerde gündüz park yeri yok ulen. dağıtıma giden adama vermişler bi araba dolusu eşya. "git teslim et". şehir merkezine 3 araba gönderince işler yetişmiyor işte. 8 araba gönderirsen yetişecek. e bu da a şıkkı yani +maliyet.

  "şubedeki ters cevap verdi" hemen b şıkkı yani +maliyet

  "kargom dağıtımda görünüyor ama gelmedi" hemen c şıkkı yani +maliyet

  şimdi diyeceksiniz "benden 40 lira kargo ücreti aldılar" anlaşmasız ürünlerden gayet iyi kar ediyorlar, ancak n11, trendyol, hepsiburada ve anlaşmalı oldukları diğer firmalar için yaptıkları taşımacılıkta öyle bir rekabet var ki amk. senden dosyadan hallice bir paket için 40 lira alıyorken, anlaşmalı yerden buzdolabı için de 40 lira alabiliyorlar.

  araya bir not düşeyim: sabah 9-10 sıralarında, kargolar araçlara yüklenirken şubeye gidin. taşıdıkları malların neredeyse %70'i internet alışverişlerinden oluşuyor.

  çözüm nedir?

  1-kargo firmalarının ceo'ları önce bi rakı balık yapacak arkadaş. ilk önce firmalar arasında ceo düzeyinde iletişim sağlanacak.

  2-firmalar aralarında centilmenlik anlaşması yapıp, hep birlikte anlaşmalı fiyatları ikiye katlayacak. bu fiyatlarla kaliteli hizmet verip kar edilmez arkadaş. soğan olmuş 5 lira.

  3-perakende tarafında müşteriye iki teslimat seçeneği sunulacak. ilki 24/48 saat teslimat, ikincisi 5-7 gün teslimat. 24/48 saat teslimat baya prömünyum (premium) bi olay olacak.

  20 liralık ürünü kargo dahil sipariş edip kaliteli hizmet bekleyen ekşici ergen 24/48 saat teslimat için 30 lira ödeyecek arkadaş. ne olacak? götüm götüm 5-7 gün teslimatı seçecek.

  sırf bu olay kargo firmaları hakkındaki şikayetleri %80 azaltacak. firmalar derin nefes alacak.

  4- adrese teslim de prominyum (premium) bi olay olacak. cinsine, anlaşmasına göre +10 - 50 tl maliyeti olacak bu işin. şube teslim olayı teşvik edilip daha da yaygınlaştırılacak. müşteri şikayetlerinde en az %90 azalma sağlar.

  5- "önemli olan nicelik değil nitelik" diyen, söz birliği yapmış kargo firmalarının gelirleri artacak. böylece şubelerdeki at hırsızlarının yerine daha eli ayağı düzgün, dinamik, analitik düşünce yapısına sahip (o ne demekse amk), güler yüzlü personel çalıştıracak.
223 entry daha