şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • birinci dünya savaşı ve amerikan iç savaşı gibi siper savaşlarının eskizi konumundaki savaş. bu iki savaşa benzer bir şekilde ancak bu iki savaştan iki bin yıl önce gerçekleşmiştir. pompey'in sayıca üstün askeri birlikleri tarafından kuşatılan caesar daha önce alesia muharebesi'nde kullandığına benzer bir taktik ile üstün konumdaki düşman karşısında savunma amaçlı kazık duvarlar inşa ettirmiş ve siperler kazdırmış. caesar'ın bu mevzileri ile deniz arasında kalmak istemeyen pompey ise bu siperlere yanıt niteliğinde kendi siperlerini kazdırmaya başlamıştır. bu yarış caesar'ın pompey'i kuşatması ile sonuçlanmış ve bu durum uzun vadede pompey'i zayıf kılacağı için pompey caesar'a karşı saldırıya geçmiş ve bu saldırı zaferle sonuçlanmıştır. ancak pompey'in ordusu çoğunlukla acemi birliklerden oluştuğu için caesar'ın tecrübeli birliklerine karşı kesin üstünlük kurulacak saldırılar gerçekleşmemiştir.

    bu bilgiler eşliğinde insan düşünmeden edemiyor , 1. dünya savaşı'nda belçika üzerinde schlieffen planı doğrultusunda istediği hızda zafer elde edemeyip bölgeye britanya askerlerinin de gelmesiyle ordu gruplarının arası yarılma tehlikesi geçiren ve bunun üzerine derin siperler ile güçlendirilmiş savunma hatları kazdıran alman generaller ve karşı tarafın aynı şekilde cevap veren itilaf devletleri generalleri isviçre'den manş denizi'ne uzanan siperlenme yarışının batı cephesinde 4 yıl sürecek olan modern, uzun soluklu dyrrhachium muharebesine dönüştüğünü fark ettiğinde acaba ne hissetmiştir ?

    edit 1: modern siper savaşlarına benzetme kısmını biraz açmak isterim. her ne kadar usul olarak benzer olsa da modern savaşlar, gelişmiş ulaşım yöntemleri ve buna bağlı gelişen ikmal hatları ile sürdürülebilir hale gelmiştir.
1 entry daha