şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • pano, dünya'da en çok çalınan sanat eserlerinden biri olarak geçiyor. hatta bazı sanat tarihi profesörleri en çok çalınan eser olduğunu söyler. en son the just judges ve john the baptist panelleri çalındı ama the just judges çalan kişi tarafından iade edildi. şu an sadece pano açıkken en alt solda gördüğünüz john the baptist panosu kayıp. onun yerine bir kopyasına bakıyorsunuz o yüzden.

    panonun kendisine gelirsek, kapalıyken ayrı, açıkken ayrı bir şölendir. kapalıyken annoncutaion'ı görüyorsunuz. gabriel, meryem'e isa'nın gelişini müjdeler. açıkken de genel konu itibariyle tanrı'nın insanları bağışlayıcı gücü anlatılıyor. üstte kral formunda tanrı'yı görüyorsunuz. yanında da meryem. iki yanında melekler enstrüman çalıp ilahi söylüyorlar. alt taraftaki adoration of the mystic lamb'daki kuzu da tabii ki isa'yı ve onun fedakarlığını temsil ediyor. çevresinde papalar, melekler, insanlar, rahipler. hepsi isa'ya minnetlerini sunuyor.

    van eyck kardeşler resmen fotoğraf gibi hiçbir ayrıntıyı es geçmeden, özenle çizip boyamışlar. çoğu kişinin dikkat etmediği, arka planda kalan şehir manzarasına yaklaşınca sokaktaki taşlardan, uçan kuşa kadar her ayrıntıyı görebiliyorsunuz. meleklerin yüzleri, taçlardaki taşlar, yazılar ve niceleri tek tek oturup incelenince tek başına bir kitap eder bu eser.
5 entry daha