şükela:  tümü | bugün
85 entry daha
  • filmle ilgili olumsuz yorumlar benim için önem atfedilecek şeyler değil. önemsiz olduğundan değil. filmin sonunda ister kızın, amcası tarafından öldürülmüş olduğu ortaya çıksın, ister kız intihar etmiş olsun, ister aslında bir tuzluk olsun hiç fark etmez; filmin alt metinleri filmin kendisinden çok daha iyi çünkü.

    filmin bilgisayar ekranında geçmesi teknik olarak değil; hayatımızın çok büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçirdiğimiz gerçeği yüzünden rahatsız etti. dertlerimizi, sevinçlerimi, aşklarımızı, kısacası her şeyimizi internet üzerinden yapıyor, bundan rahatsız olmuyor, aksine olmazsa ne yapardık diye düşünüyoruz. her şeyin bu kadar gizli olduğunu düşünürken aslında her şeyin aleni olması çok rahatsız ediyor. ama maalesef ki "yaşadığım yüzyıl, gözüme her şeyi kırıp büken bir gözlük yerleştirmiş, gerçeği göremediğimi seziyorum, ama allah kahretsin seviyorum da gördüklerimi!"

    kızın kaybolduğu ortaya çıktıktan sonra tüm "özel" bilgilerinin yakınlarına ifşa olması çok rahatsız edici gerçekten. tabii ki kızı bulmak için o bilgisayarın altının üstüne getirilmesi gerekiyordu, ama alakasız bilgilerin ortaya çıkması mahremiyetin engellemesi demek aslında. ölümden like sağlamaya çalışanlar, trollük yapanlar, sanki ailesi haberleri izlemiyormuş gibi kalp kırıcı konuşmaların hepsi şu an yaşadığımız, gördüğümüz hatta yaptığımız şeylerin aynısı.

    bir süre önce müge anlı'da bir hikaye vardı. evet, müge anlı'yı fırsatımın olduğu her zaman izliyorum, türkiye'nin o mahalle ve köy güzellemesinin ne kadar yalan olduğunu gösteren, tam bir türkiye portresi çizen program. programların birinde bir süredir haber alınmayan 2-3 arkadaşın hikayesi anlatılıyordu. kayıplar. öldürüldüklerinden şüphe edildiği için herkes bir şeyler anlatmaya çalışıyor. bakın bu durum asla olay çözmeye yardımcı olma durumu değil. tamamen türk milletinin dedikodu olayında konuşan taraf olmaya bayılmasından kaynaklanıyor. türk milleti olay yerinde olmaya bayılıyor. o olayda da herkes her şeyi anlattı. her şeyi. uyuşturucu kullandıkları mı kalmadı, evli kadınlarla sevgili oldukları mı kalmadı. ahlakçı olma fırsatı eline geçen her ahlaksız gibi, o gençleri tanıyan herkes konuştu. gençlerin bir göl kıyısında arabanın içinde içtikleri, sarhoş olup sızınca arabanın göle doğru gittiğini fark etmedikleri ortaya çıktı. çok talihsiz bir kaza; ama eminim ki arkalarından en yakınlarının bile çirkinleştiklerini görselerdi öldükleri için mutlu olurlardı.

    bu fim, olaylı bir şekilde ölme fikrinin beni çok rahatsız ettiğini bir kere daha gösterdi.
48 entry daha