şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
22686 entry daha
 • 18 haziran 1178 pazar akşamı canterbury katedrali'ndeki rahipler ay'da şiddetli bir patlamaya tanık oldular. inançları gereği gökyüzünün değişmez olduğunu düşündükleri için gördüklerinden çok korktular. ay'dan çıkan alevler daha kötü bir olaya delalet ya da şeytani bir görüntü olabilirdi.

  tarihçi gervase of canterbury yeminli görgü tanıklarının anlattıklarını şöyle kaydetti: "parlak yeni ay bu evrede normal olarak uçları doğuya bakıyordu. birden üstteki ucu ikiye bölündü. bu ayrımın orta noktasından yanan bir meşale oldukça uzun bir mesafeye alev, kor ve kıvılcım fışkırtarak fırladı. bu dönüşümden sonra bir ucundan diğer ucuna ay, karanlık bir görüntüye büründü."

  asırlar sonra bilim insanları bu olayı doğrulamaya kalktılar. eğer küçük bir dağ büyüklüğünde bir astroid ay'a çarptıysa titreşime yol açmalıydı. bu titreşim zamanla kaybolurdu ama astonomik olaylar için 800 yıl kısa bir süredir.

  1969'da apollo astronotları ay'ın yüzeyine bir dizi özel ayna yerleştirdiler. aynı zamanda fransız bilim insanlarınca yapılan yansıtıcılar ay üzerine kondu. lazer ışını dünya'dan aynaya yollandığında aynadan dünya'ya geri sıçrar ve geçen süre ölçülebilirdi. texas üniversitesi'nde mcdonald gözlemevi'nde lazer ışını 380.000 km ötedeki yansıtıcıları hedef alacak şekilde hazırlandı. yolculuk süresi ile ışık hızı çarpıldığında uzaklık 7-10 cm'lik bir sapma ile hesaplanabiliyordu. bu tip ölçümler yıllarca tekrarlandığında ay'ın hareketindeki en ufak bir titreme bile hesaplanabilir ve hata payı neredeyse sıfır.

  ve sonuçlar rahiplerin gervase'ye anlattıklarını doğrular nitelikteydi. ay gerçekten bir çan gibi sallanıyordu.

  ay milyonlarca yıl boyunca milyonlarca astroid çarpmasına maruz kalmıştı. ama daha 800 yıl önce gerçekleşmiş bir astroid çarpışmasından kalan beyaz ve parlak izler ay yüzeyinde hala belli olmalıydı. geçen süre aşınma için yetersizdi. tam da 1178 yılındaki çarpışmanın tarif edildiği noktada öyle bir krater vardı. ona bilim şehidi giordano bruno'nun adı verildi.

  işte o krater
14794 entry daha

hesabın var mı? giriş yap