şükela:  tümü | bugün
551 entry daha
 • megadeth hakkında muhtemelen bilmediğiniz 20 gerçek:

  1) metallica'dan kovulduktan sonra dave mustaine, ikinci küresel hakimiyet (!) girişimini kısa bir süreliğine tele pazarlamacı olarak çalışarak denemiştir.

  2) dave mustaine, diamond head'in eski vokalisti sean harris'in megadeth'in frontmani olmasını istemiştir. megadeth'in kuruluşundan 10 yıl sonra ise dave mustaine, diamond head'in geri dönüş albümü death and progress'te konuk sanatçı olarak yer almıştır.

  3) megadeth'in ilk albümünde bulunan nancy sinatra cover'ı these boots are made for walking, şarkının orijinal bestecisi lee hazlewood şarkının cover'ını çirkin ve saldırgan olarak gördüğü için bulunduğu albümün 1995 sonrası basımlarında albümden çıkarılmıştır.

  (not: şarkı 2002 yılına kadar olan basımlarda albüme dahil edilmedi, 2002 yılında sansürlü hâlde yayınlandı.)

  4) megadeth'in sevimli maskotu vic rattlehead, dave mustaine tarafından tasarlanmıştır. death, dark angel ve municipal waste gibi grupların da albüm kapaklarını tasarlayan sanatçı ed repka, dave mustaine'in yönetimi altında peace sells... but who's buying albümünün kapağını tasarlamıştır.

  5) wake up dead'in klip çekimleri sırasında, bir megadeth hayranı çekimin yapıldığı hangardaki bir uçağı baştan sona sprey boya ile boyamıştır. (cezasını dave mustaine ödemiştir.)

  6) 1987 yılında çıkan megadeth albümü so far so good... so what'ta davulları çalan chuck behler, kendisinden önceki megadeth davulcusu gar samuelson'ın davul teknisyeniydi. chuck behler'ın megadeth'te geçirdiği dönemdeki davul teknisyeni ise kendisinden sonra megadeth'in davulcusu olacak nick menza'ydı.

  7) dave mustaine "rust in peace" ismini bir aracın tamponundaki bir stickerda yazan “may all your warheads rust in peace.” yazısından almıştır.

  (may all your warheads rust in peace: bütün nükleer silahlarınız huzur içinde paslansın)

  8) countdown to extinction albümüyle aynı adı taşıyan şarkı, hayvan sorunlarıyla ilgili farkındalık yaratan çalışmaları yıllık olarak onurlandıran bir topluluk olan human society of united states tarafından verilen genesis ödülü'nü kazanmıştır.

  (countdown to extinction: yok oluşa geri sayım)

  9) grup 1993 yılında aerosmith ile turlarken dave mustaine, "konserde fazla şarkı çalacak zamanımız yok çünkü aeorsmith üyelerinin çok az ömrü kaldı." demiştir. sürpriz olmayan bir şekilde, bu sözlerden sonra turne iptal olmuştur.

  10) en çok satan korku kitapları yazarı dean r. koontz, megadeth için kinayeli bir tarihsel zaman çizgisi bulunan şaka yollu bir biyografi yazmıştır.

  11) 90'lı yılların sonundaki bir the x-files bölümünde fox mulder, partneri dana scully'ye "megadeth albümlerini saklasan iyi olur." demiştir.

  12) 2000 yılında gruptan ayrılıp 2003 yılında japonya'ya taşınan ve uzun süre megadeth'te gitar çalmış olan marty friedman, yükselen güneşin ülkesinde (japonya'nın diğer adı) başarılı bir televizyon programı sunuculuğu yapmıştır.

  (bonus: slayer'ın gitaristi kerry king'in konuk olduğu bölüm)

  13) 1998 yılında dave mustaine, drew carey show sitcom'unda yer almıştır. carey'nin grup seçmelerine katılmış fakat başarısız olmuştur.

  ilgili bölüm

  14) dave mustaine vh1 kanalında yayınlanan rock n roll jeopardy yarışmasına katılmıştır. george clinton ve moon unit zappa'yı aşağılayıcı bir şekilde alt etmiştir. akıllı adam.

  15) cameo'ların adamı dave mustaine, aynı zamanda 2001 yapımı black scorpion'da kundakçı torchy thompson'ı oynamıştır.

  oynadığı kısımlar

  16) megadeth'in 2004 yılında çıkan geri dönüş albümü the system has failed aslında dave mustaine'in ilk solo albümü olarak yayınlacaktı fakat megadeth olarak stüdyo ile anlaşması olduğundan dolayı dave mustaine albümü megadeth adı altında yayınlamıştır.

  17) the system has failed'tan bahsetmişken: dave mustaine'in oğlu justis ile kızı electra die dead enough'ın klibinde oynamıştır.

  18) megadeth dokuz kez grammy'e aday olmuştur fakat hiç kazanamamıştır. yazıklar olsun sana recording academy!

  (not: çevirdiğim bu yazı 2014 yılında yayınlandığı sırada megadeth'in grammy ödülü yoktu fakat grup son albümü dystopia ile 2017 yılındaki 59. grammy ödül töreninde en iyi metal performansı ödülünü kazanmıştır sonunda)

  19) megadeth'ten ayrı olduğu sırada david ellefson, hail! adında bir süper grup kurmuştur. grubun üyeleri arasında judas priest'in eski vokali tim owens, sepultura'nın gitaristi andreas kisser ve megadeth'in eksi davulcusu jimmy degrasso da bulunmaktaydı.

  20) dave mustaine, taekwondo ve ukidokan (?) karatesinde siyah kuşağa sahiptir. sözlerinize dikkat edin!

  kaynak
87 entry daha