şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • gezegenin en gelişmiş yazıcısını bu abiler yapıyor. bu yazıcı kağıda değil, silikona baskı yapıyor. baskıyı da mürekkep yerine ultraviyole ışınlarla yapıyor. detayı çok detaylı, merak eden "photo lithography" diye aratsın internette.

  bu abilerin yaptığı garip makinelerde ne mi üretiliyor? aha bu entry'yi okuduğunuz telefonun / bilgisayarın içindeki mikroçip. zira samsung, ıntel ve dolaylı yoldan apple bu adamların müşterileri.

  sadece hollanda'daki fabrikalarında 15000'den fazla insan çalışıyor. bunların önemli kısmı da master ve doktora sahibi mühendis. dünyada mikroçiplere olan ihtiyaç her geçen sene daha da artarken, bu adamların da çalışana ihtiyacı artıyor. çünkü yapmak istedikleri şeyler için yeterli zihin gücü yok ellerinde.

  türkiye ise altın madeni bu adamlar için. avrupa'nın dibinde, iyi okullarından mezun olmuş mühendisleri gayet yeterli teknik alt yapıya sahip ve hali hazırda verecekleri paranın yarısına bile "tamam" demeye hazırlar.

  evet, bu durum türkiye'nin ve özellikle de savunma sanayisinin aleyhine. ama kendisini o mühendislerin yerine koyan herkes aynı şeyi seçecektir:
  - daha iyi bir gelir
  - daha güvenli bir çalışma ortamı
  - en üst düzey teknik yeterlilik isteyen, dolayısıyla meslek tatmini yaşayabileceğiniz bir görev tanımı
  - şimdiki işine kıyasla neredeyse sınırsız kaynak (yapılacak projeler açısından)
  - gündemi takip etmenin bile yorduğu bir ülkeden sessiz sakin hatta zaman zaman sıkıcı bir ülkeye taşınma şansı.

  türkiye'nin bu şartlarla yarışma şansı yok. bu sadece türkiye için değil, hollanda başta olmak üzere neredeyse tüm avrupa için geçerli. eğer iyi bir mühendisseniz ve asml sizi keşfettiyse muhtemelen "hayır" diyemeyeceğiniz bir teklifle geliyorlar.

  o nedenle kimse bizim savunma sanayimizin gelişmesini istemiyor diye düşünmeyin. adamların senelik geliri 10 milyar doların üzerinde. bu çarkın dönmesi için de nerede iyi mühendis var, almak zorundalar. yoksa bu devasa gemi yine devasa bir batış yaşar. hayatta kalmak için buna mecburlar.

  photo-lithography endüstrisinin google'ı adamlar. neredeyse tekeller yaptıkları işte... öyle düşünün...
27 entry daha