şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • islam mimarisi bilmeyenlerin önermesi.
  hoş, müslümanların çok yüksek bir dilimi kapsayan kısmı da bilmiyor ama konumuz bu değil.

  şindi bu minarenin ilk yapılış amacı, ezanı okuyan kişinin sesinin daha iyi ve uzaklardan da duyulabilmesini sağlamak. olay bundan ibaret. e tabi teknoloji yok, merkezi sistem yok, ne yapsın adamlar.

  sonra insanı insan yapan estetik karakter devreye girince "eh yapıyoruz, bari güzel olsun" denilerek farklı bir boyuta geçilmiş.
  daha sonra müslüman devletlerin "eh madem müslümanız, en azametlisi bizde olmalı" diyerek tuğla işlemeler, sırlı tuğla kullanımı, mukarnasın etkili işlenimi, masiflik dengesi gibi şeyler ekleniyor.

  günümüz minarelerine israf diyenler, karahanlı dönemindeki malviya tipi minare olarak isimlendirilen minarelere ne diyeceklerdi acaba. eğer "malviya tipi minare" yazıp gugıllar iseniz, piramidal bir şekle sahip, bazen camiden bile büyük olan minarelerin günümüze ulaşmış olduğunu görebilirsiniz.

  minare demişken küçük de bir bilgi ekleyelim.
  diyelim bir cami önünden geçiyorsunuz. o caminin selçuklu mu, yoksa osmanlı camisi mü olduğunu çok kolay şekilde anlayabilirsiniz.
  eğer minaresi uzun ve ince yapılı bir cami ise osmanlı, kalın ve daha kısa boylu ise selçuklu camisidir. ayrıca selçuklu minareleri tuğla malzemeli olup, üzerinde çini kitabe ve sırlı tuğla bezemeleri barındırır.
48 entry daha