şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • güney kore yapımı fantastik-romantik-drama dizisi. my love from the star adıyla netflix türkiye'ye dahil edilmiş. epeydir izlemek istediğim ama indirmeye veya pek sevemediğim online sitelerde açmaya üşendiğim için izlememiştim ama netflix tr'de görünce 21 bölüme - 21 saat süresine rağmen açıp izledim. tabii ki tüm sezonu henüz bitirmedim. henüz 5. bölümdeyim. fırsat buldukça izlemeye devam edeceğim, çünkü izlemekten hoşlandığım, komedi türüne çok yakışan gianna jun başrolde. daha önce jun'un son dizisi the legend of the blue sea başlığında ve bu yıl izlediğim tek kore dizisi mr. sunshine'da da belirtmiştim. koreliler çok yaratıcılar, iyi, eğlenceli, romantik, komik öyküler/karakterler yazıyorlar ama bizim gibi süreleri ve sezonu uzun tuttukları için bir süre sonra en berbat klişelere meyletmekten kurtulamıyorlar. bu dizide de daha 5. bölüm bitmeden pek çok klişe kullanıldı. ha eminim mr. sunshine veya blue sea gibi tüm eksiklerine, klişelerine vs rağmen 21 bölümü de fazla sıkılmadan izleyeceğim. zira jun'un oyunculuğunu epey seviyorum.

    diziyi izlerken sıkça blue sea'yi, jun'un son dizisini hatırlıyorum. blue sea neredeyse bu diziyle aynı. tamam, blue sea'nin merkezinde denizkızı (jun) ile bir adam yer alıyordu. bu dizideyse uzaydan dünya'ya gelen, dünya'da 400 yıldır yaşayan bir herifle ülkenin en ünlü aktrislerinden olan bir kadın (jun) yer alıyor ama akış, yan karakterler, yan öyküler vs blue sea'yle benzer. belli ki jun tv'ye dönmek için benzer bir konsepti tercih etmiş my love bitince. benzerlikler şunlar (bu benzerlikler kore'deki pek çok dizide de bulunabilir tabii ki, zira kore genelde tek sezonlu diziler yaptırdığı için yüzlerce dizi üretiyor): my love'da adamımız 400 yıldır yaşıyor. 400 yıl önce tanışıp hayatını kurtardığı kızla 390 yıl sonra tekrar karşılaşıyor, on yıl geçince gene denk geliyor. blue sea'de de denizkızı yüzlerce yıl yaşayıp kızın iki farklı kore'de aynı erkekle yolları kesişiyor. ama kore bu reenkarnasyon temasını çok seviyor, pek çok dizi günümüzün koresi vs joseon koresi şeklinde oluşturuluyor. bir diğer benzerlik de seri katil teması. blue sea'de denizkızını hem joseon döneminde, hem de günümüzde aynı kişi öldürmek istiyor, my love'da da yoluna çıkanları öldüren bir seri katil mevcut, ki açıkçası iki dizinin de romantik-komedi-hafif dram havasına bu ciddi seri katil öyküsü zarar veriyor.

    benzerlikler çok. ailelerin kıskançlıkları, dedikodular, aşk üçgenleri, esas kimliğin açığa çıkma ihtimali (denizkızının denizkızı olduğu, joseon zamanında da yaşadığı gerçeğinin açığa çıkma ihtimali üzerinden bir gerilim yaratılırken my love'da da uzaylının uzaylı olduğu üzerinden bir gerilim yaratılacak gibi görünüyor), esas erkekle esas kadın arasındaki didişmeler, tartışmalar, esas erkekle kadının bir süre sonra birbirlerine âşık olmaları, geçmişte de (joseon zamanı) görkemli bir aşk yaşamaları ve daha nicesi... kısacası blue sea, my love'ın biraz değiştirilmiş bir versiyonu bence. fakat iki dizi de özellikle gianna'nın enerjik performansı sayesinde izleniyor. ha blue sea bir süre sonra iyice dandikleşip polisiye, seri katil, romantik, komik, dram, drama, gerilim gibi farklı türlerin tüm klişelerine bir bir zıplamıştı. bakalım my love da zıplayacak mı? şimdiden ileride olabilecekleri tahmin edebiliyorum ama hem kore zaafım, hem de gianna nedeniyle izliyorum. bir de gianna'nın izlemediğim iki dizisinden birisi olduğu için de izliyorum. en azından şimdilik sıkıcı değil ama şu koreliler keşke şu dizileri amerikalılar gibi 45 dk'yla sınırlandırsalar.

    the legend of the blue sea'yle ilgili yorumum, mr. sunshine'la ilgili yorumum