şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • istanbul agop zilleri şeklinde de geçer isimleri.

  türkiye'de zil üretimi zilciyanlarla başlamıştı. sonradan amerika'ya göçen zilciyan ailesinin yanında vakti zamanında çıraklık yapan agop tomurcuk'un, zilciyan'ın gizli formülünü öğrenmesiyle kurduğu atölyesi, zamanla istanbul agop zilleri adını aldı ve geleneksel yöntemleri kullanarak el yapımı zil üreten, dünyadaki sayılı firmalardan biri haline geldi (sonradan da ikiye ayrıldılar, ona aşağıda değineceğim).

  1941 doğumlu agop tomurcuk, küçük yaşta zilciyan ailesinin yanında çalışmaya başlamış ve zamanla ustabaşılığa kadar yükselmiş. 1977'de zilciyanlar amerika'ya göç edince 1979'da bu sanatını devam ettirmek için zilciler adıyla yeni bir firma kurmuş. 1980'de ise mehmet tamdeğer ile ortak olmuş ve şirket önce zilciler kolektif şirketi, sonra da istanbul zilleri (istanbul cymbals) adını almış.

  agop tomurcuk'un 1996'daki vefatından sonra mehmet tamdeğer kendi başına ilerlemek istemiş ve "istanbul mehmet zilleri" isminde bir şirket kurmuş. tomurcuk ailesi ise "istanbul agop zilleri"ni. iki şirket o günden bugüne de devam ediyor.

  agop tomurcuk'un oğulları sarkis ve arman, babaları zamanında farklı bir işle meşgul olmalarını istediği için önce kapalıçarşı'da kuyumculuk yapmış. buradan edindikleri deneyimle de zil sanatına kendilerinden bir şeyler katabilmişler. çalışma prensiplerinin oldukça benzer olduğunu söylüyorlar. hem el yapımı hem de makine işi seri üretim yapmaktalar.

  hatta ardından agop tomurcuk'un istanbul zilleri’nde çalışan kalfalar da sonradan kendi “bosphorus”, “turkish zil” ve “anatolia” adında yeni zil firmaları kurmuşlar.

  kısacası anadolu topraklarında, avedis zilciyan ile doğan bu zanaat pop, rock, caz demeden neredeyse tüm müzik dünyasına üretim yapıyor ve günümüz ruhsuz teknoloji dünyasında el yapımı işin, babadan oğula aktarılan bir sırrın değerini de hatırlatıyor.

  edit: kaynağı unutmuşum, ekleyeyim: agos
1 entry daha