şükela:  tümü | bugün
61 entry daha
 • ajshhgxx böyle olaylarda marksistleri filan okumayı çok seviyorum, ekim devrimi filan yazıyorlar shshgds. katıksız birer davarsınız aq.

  bakın avrupa'da merkez partiler çok zor durumda. popülizm ve aşırı sol, sağ, hatta fransa özelinde halen var olan royalist (kralcı) taban, merkez partilere destek vermiyor, bu partiler güç bela, azınlık hükümetleri ile iktidara gelebiliyorlar veya bir fırsat doğunca, arkalarına rüzgar alıp devletin başına konuyorlar. macron iktidara resmen damdan düştü; çok genç bir figür ve partisi daha birkaç yıllık. hollande'ın seks ve yolsuzluk skandalları patlayınca alternatif olarak görülen popülistler iktidara gelmesin diye cumhurbaşkanlığına "getirildi".

  dolayısıyla ne doğru düzgün bi tabanı var ne de çok güçlü veya etkili bir isim. ortodoks iktisat politikaları uygulayıp kamuyu küçültünce filan çok tenkit edildi, bu son eylemler de onun ekonomik politikalarına karşı. fransızların yüzde 80'i bu eylemleri destekliyor, çünkü hepsinin cebini vurdu bu durum.

  e bu adam nasıl seçilecek eylemcilere siktir çekerse? seçilemez. ortada kimlik siyaseti yok çünkü, ekonomi var. türkiye'de gezi hadiseleri tamamen kimlikseldi. bu yüzden erdoğan tabanı vasıtasıyla seçilebilirdi tekrar, çünkü eylemciler içinde kendi tabanından adam yoktu zaten. macron'un var. ne yapacak, kendi seçmeni olan adamı mı dövecek? eylemcileri dağıtmak, adanın siyasi hayatının sonu demek. ondan ağlıyor bir haftadır, "mecburum bunu yapmaya" filan diye.

  demokrasi, devrim, hak arama kavgası vesaire, bunların hepsi boş laf. macron'ın işine gelse, hepsinin içinden girer dışından çıkardı. yoksa size basit bir şey söyleyeyim, insan etten ve kandan oluşur. iyi teçhiz edilmiş bir polis gücünün çözemeyeceği bir toplumsal sorun olduğuna inanmıyorum.

  ps: fransız devrimi de bi yalandır. üç beş kişi, kraliçenin bir papazla altın karşılığı gayrı meşru bir ilişki yaşadığı yalanını yaymış, köylüler ve işçiler bu ahlaksızlıktan tiksinerek aileye cephe almış, sonra devrim patlayınca katakulliye geldiklerini anlamışlar, burjuva da terör döneminde aristokrat veya papaz değil, komple köylü kesmiştir.

  sözde bu devrim halk için yapılmıştı di mi shshgs.
18 entry daha