şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • eğitim bilimlerinde uzun zamandır bilinen, daha avantajlı olduğu düşünülen öğrenme metodu. son yıllarda yapılan çalışmalar aralıklı öğrenmenin nöral temellerini de oluşturmaya başladı.

  çalışmalardan bazılarının teknik detaylarına bir göz atalım:

  https://www.nature.com/…cles/ncomms4051?origin=ppub

  nmdar aktivasyonuyla hücre içine ca+2 akışıyla ca+2-bağımlı proteaz calpain-1 aktive olur ve ras inhibitörü scop'un yıkımı ile erk aktivasyonuna yol açar. daha sonra calpain-2 bdnf-aracılı erk aktivasyonuyla fosforile ve aktive olur. calpain-2 pten yıkımına ve akt-mtor yolunun aktivasyonuna yol açar. mtor, scop’u kodlayanlar dahil çok sayıda mrna’nın translasyonunu sağlar. scop seviyelerinin yükselmesi erk’i inhibe eder ve ltp (öğrenme ve belleğin hücresel mekanizmalarından biri) sürecini kısıtlar. scop seviyelerinin tekrar kurulması “moleküler bir frenleme” mekanizması sağlar.

  http://emboj.embopress.org/content/37/20/e99771

  bu yakın zamanda yayınlanan güzel derlemede ise öğrenme sürecine aracılık eden anahtar proteinlerden biri psd95'in nöral aktivitenin erken dönemlerinde artmasını engelleyen mekanizmaları ele alıyor. yine nmdar aktivasyonu ve ca+2 akışı ca+2/calmodulin aracılığı ile psd95'in ltp'nin erken dönemlerinde sinapslardan uzaklaştırılmasını sağlıyor. psd95 nöronlarda postsinaptik membrana daha fazla reseptör yerleştirilmesine aracılık ediyor, psd95 seviyelerinin artışının engellenmesi ise öğrenme sürecini kısıtlıyor.

  bu iki mekanizma da nöral aktivitenin kendi kendisini frenlemesine yol açıyor ve aralıklı öğrenmenin nöral mekanizmalarına bir temel oluşturuyor.