şükela:  tümü | bugün
 • rusya'nın; bütün dünyayı, abd'ye bağımlı bir ödeme ağının kölesi haline getiren swifte muadil milli bir sistem geliştirmesi olayı.

  rusya merkez bankası, internet sitesinden yaptığı açıklamada, kredi kurumlarına finansal bilgilerin swift şeklinde aktarılmasını öngören, yurt içi operasyonlarda kullanılmak üzere ve hiçbir kısıtlamanın olmadığı yeni bir hizmet sunduğunu duyurdu.

  bu hizmet için altı ay önce çalışmaların başlatıldığı ve bugün resmen devreye alındığı belirtilen açıklamada, rus swift sistemine dahil olmak isteyen kuruluşların merkez bankasıyla anlaşma imzalaması gerektiği kaydedildi.

  ukrayna krizi nedeniyle ab ve abd'nin yaptırımları kapsamında, rusya bankalarına uluslararası swift sisteminin kapatılabileceği ileri sürülmüştü. bu bakımdan bu hamle, rusya için çok önemli. çünkü abd uzun süredir rusya'yı ekonomik ve askeri olarak kuşatma yolunda. bu bakımdan öncelikli alan olarak ortadoğu'yu değil, doğu avrupa coğrafyasını belirlemiş bulunuyor bir süredir. son nato zirvesinde bunu açıkça ortaya koymuştu abd: biz bunu daha önce kupayla anlattık

  rus vekil anatoliy aksakov, uluslararası para transferi sistemi swift'in muadili olan ulusal sistemleri birbirine entegre etmek için türkiye, çin ve iran'la görüşmeler yaptıklarını daha önce açıklamıştı.*

  kaynak

  edit: imla
1 entry daha