şükela:  tümü | bugün
25 entry daha
  • 1977' de gösterilen videoda okullardaki beslenme saati sanırım merkezi ve zengin çocuklarının gittiği bir okulda çekilmiş. çünkü o dönemde gecekondu mahallesindeki okullara devlet tarafından kutu kutu süt tozu, çuval çuval beyaz un ve teneke teneke vita yağı gönderilirdi. bu üç malzemeden ne yapılır peki? evet bildiniz poğaça. okul müdürü ve hademe mahalledeki bir fırınla anlaşır ( o zamanlar mahallelerde fırınlara hamurunuzu götürüp ekmek pişirtebilirdiniz) leğen leğen hamurdan şimdiki poğaçaların iki üç katı büyğklüğünde yumuşacık, sütlü ekmekler yapılırdı. hademeler bunları leğenle okula getirir, güğümlerde sulandırılıp ısıtılmış süt tozu ile birlikte herkese bir tane verilirdi. torpililere 2 tane. her öğrenci bir demir bardak ve bir kumaş peçete getirmek zorundaydı. beslenmeler sıcak süt ve sıcak poğaçalar ile yapılırdı.
    ne güzel değil mi? devlet öğrencilere sıcak süt ve sıcak ekmek veriyor. yani devlet çocuklara iyi bakıyordu o zamanlar!!!
    hah işte sizin iyi beslenmişler bunların kafaları çalışmalı, nerede bunlar? dediğiniz çocuklar bunlardan çıkmadı. videodaki çocuklar ile süt tozu, vitayağ ile beslenen çocuklar ayrımı o zaman da vardı. leğen leğen poğaça ile güğüm güğüm süt tozu ile beslenenler şimdi 155' i ararınn haaa cılar oldu hacı.
    edit: nereden biliyorum? ben torpillilerdendim. 2 poğaça alabiliyordum. çünkü, öğretmenim, hademe mehmet amca ile babam yazları aynı inşaatlarda birlikte amelelik yapıyorlardı. okul müdürü tayyar amca da bizim üç sokak ilerideki gecekonduda oturuyor ve babamla kahvede 66 rakipleri idiler.
    içirilen süt tozları ve vitayağının etkisi hala devam ettiği için poğaça yı yanlış yazmışım.
134 entry daha