şükela:  tümü | bugün
30 entry daha
  • bir tek bana saçma geliyor şu geçmiş güzellemeleri herhalde. belli ki iyi bir semtteki devlet okulunda yapılmış röportajdır. ha aradaki fark iyi eğitim veren devlet okulunun kalmamasıdır. o okulun dengi benzer semtte bir okula gidince de, çocukların maganda gibi konuşacağını sanmıyorsunuz herhalde. misal benim yeğenler de bu kadar düzgün bir üsluba sahip.

    e şimdi bu sözlükte yazan çoğu yazarın ana babası yaşında bu insanlar. nasıl çocuklar yetiştirmiş bu nesil de, sözlüğün büyük çoğunluğu amk demeden cümle kuramıyor. o nesil çok mükemmelse yetiştirdikleri çocuklar niye böyle lağım gibi bir üsluba sahip?

    ayrıca şehirleşme bu kadar yaygın değildi. dolayısı ile kent nüfusu daha homojen idi. yoksa 1977'de ihtilal öncesi, sağ sol çatışmasının had safhada olduğu bokum gibi yıllar. şimdi ise seküler-dinci çatışması var. öncesinde aynı aileden olan kardeşler sağcı-solcu oldukları için çatışırken, şimdi yandaş ve yandaş olmayan diye çatışıyor.

    bir de ne böyle daha 40 yıl öncesine tarih öncesi devir muamelesi yapmak. bizim yeğenler okulda daha protein ağırlıklı olmak üzere benzer şekilde besleniyor. ne corn flakes ve ice tea ile beslenmesi? yok, toz karışımını sulandırıp içiyorlar. fesubhanallah.

    o nesil çok matahsa, ebeveynlerinin de öyle olması lazım. madem çok düzgündü o nesil de, zorunlu din dersini koyan ihtilal anayasanına niye onay verdiler? laiklikten verilen en büyük taviz ve bugünlere gelmemize yol açan şey 80 anayasası değil miydi? kusura bakmayın ama bugünlere gelmemizin baş sorumlusu bu çocukların ebeveynleridir. laiklikliğin toplumsal barışın en önemli taşı olduğunu anlamamış ve diyanet gibi bir kuruma vergı verilmesine karşı çıkmamıs o neslin vebali büyüktür. he çok modern ve düzgündü o nesil ama şimdiki nesil tavuk yumurtasından çıktı işte.
129 entry daha