şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
34 entry daha
 • spider-man filmleri arasında en güzel ikinci filmidir. en güzel diyenleri anlıyorum ancak spider-man 2'yi geçebilecek sağlam bir örümcek adam filminin geleceğine pek emin değilim. ancak ondan sonra gelen en iyi spidey filmi. homecoming'e 10 basar.

  bunun dışında gördüğüm/yakaladığım easter eggleri yazmak isterim öhöm;

  --- spoiler ---

  - miles morales, tıpkı filmde olduğu gibi çizgi romanda da ultimate evrenindeki spider-man'in green goblin tarafından öldürülmesinden sonra yeni spider-man olmuştur.

  - amazing spiderman'in yayımlanan ilk çizgi romanını miles morales'in elinde ona rehber olması açısından bolca görüyoruz.

  - miles'ın babasının telefonunda acil aramalar kısmında spider-man'in yaratıcılarından (bkz: steve ditko) ismi yer alıyordu.

  - filmde ölen spider-man, kendisini tanıtırken bolca tobey maguire'ın 3 filmdeki sahnelerinden kesitler yer aldı. treni durdurma sahnesi, mj ile tersten öpüşme, örümcek adam 3'deki kimsenin hatırlamak istemediği dans sahnesi vb. yani ölen spider-man'i tobey maguire'lı spider-man olarak kabul edebiliriz.

  - earth 616 yani asıl peter parker'ı mary jane'den boşanmış, may halasını kaybetmiş, göbekli bir halde buluyoruz. zamanında spider-man yazarlarından joe quesada, peter ile mj evliliğinden hiç haz etmiyordu. bu yüzden civil war sırasında kimliğini tüm dünyaya açıklayan peter, yaptığı şey yüzünden kingpin'in emriyle may hala vurulmuş ve ölüm döşeğine yatmıştı. tam ölmek üzereyken mephisto yani bildiğimiz şeytan gelir ve may hala'nın yaşamasına karşılık peter'dan mj ile olan aşklarını istemiştir. peter ile mj ise may hala yaşasın diye bunu zorda olsa kabul etmiştir. izlediğimiz peter'ın bunların bir yansıması olacağını düşündüğümden yazayım dedim

  - spider-gwen ise çizgi romanlarda kertenkele'ye dönüşen peter parker'ı yanlışlıkla öldürmüştü. yanlış hatırlamıyorsam kendi evrenlerinde arkadaş değil sevgililerdi. filmde anlamadığım ise arkadaş veya sevgili olmalarına rağmen gwen'in olgun peter'ı görünce hiçbir şey hissetmemesiydi. miles ile duygusal sahneler yaratmak için peter'ı aradan çıkartmışlar anlıyorum ama hayatının aşkını/arkadaşını tekrar görüyorsun ve en ufak diyalog bile yoktu. üzdü.

  - ultimate spider-man'in gizli sığınağında bir sürü örümcek adam kostümünü görüyoruz. hatırladıkların arasında stealth suit, iron-spider suit, marvel's spider-man oyunundaki suit'i gördüm. hatta yanlış hatırlamıyorsam toxin'in giydiği suit bile vardı.

  - wilson fisk karakteri netflix daredevil kadar olmasa da gayet başarılıydı. diziden hatırlarsanız vanessa karakteri yine vardı ve kingpin'in kötülüğünü onun üzerinden kurmaları diziye de oldukça güzel referansdı.

  - end credits sahnesindeki spider-man 2099 yılına ait. ismi miguel o'hara. o zamanın şehri new york değil nueva york'dur. ayrıca spider-verse çizgi romanlarında 2099 spider-man'i oldukça önemli bir yer kaplıyor.

  - yine end credits sahnesinden bahsederek bitireyim. klasik olan iki spider-man memesi canlandırılmış. ilki duvarda spider-man çerçeveli olan bir masada oturan spider-man, ikincisi ise birbirini parmakla gösteren iki spider-man idi. muhteşem bir sondu aşırı güldüm.

  --- spoiler ---

  sony'nin kurulduğundan beri yaptığı en iyi iş olabilir.
196 entry daha