şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
 • black panther'in bile en iyi film adayları arasına sokulduğu yılda 2008'den beri izlemediğim oscarlarda spike lee'ye en iyi film ve yönetmen ödüllerini getireceğini düşünüyorum. amerikan sineması için önemli bir kilometre taşı zira tekniğe de indirgense the birth of a nation'a atfedilen önemin (filmde dönemin başkanının beyaz saray'da filmi izlediğine de değinilir) mahiyetinin yıllardan beri süregelen eleştirilere binaen geniş kitlelerce nezdinde de değiş(tiril)mesi gerekiyor.

  hood filmlerine aşina seyirci için bu yapımın bir güzel tarafı da, alt metinde ne görürseniz görün, kara mizahı dozunda kullanışı. elbette klanların haddinden fazla aptal gösterilmesi, lee'nin tarantino django unchained'i çekerken eleştirdiği "karikatürizasyon"dan çok uzakta değil. o zaman lee'nin çıkışını anlamsız ve sinemacı kimliğiyle hazımsız bulmuştum ama bu filmin gerek kendi ilk dönem yapıtları, gerekse tarantino'nun filmi kadar lezzet vermesiyle "jointmaker"i kendi gözümde akladım.

  yayınlanmamış kitabımda afroamerikan sivil haklar hareketi bölümünde yer verdiğim jesse washington'un linç ediliş ayrıntılarının genişçe anlatıldığı bölüm, filmin belkemiği. eminim, amerikalılar dahil (zaten onlar için yapılıyor), pek çok seyirci bunları ilk defa duyacaktır.

  su gibi akan kurgudan, basitliği içinde mesajlarını koruyan (ve zayıflıklarını örten) akılcı senaryodan, lee'nin tahminimce yıllardır kafasında projelendirip sonunda hayata döktüğü rejisinden bahsetmeye gerek yok. oyunculuklar gerektiği gibi ölçülü, vikings'in halfdan'ı jasper paakkönen'i, başrol john david washington'u ve özellikle diskoya yavaş çekim giriş sahnesindeki zoomuyla laura harrier'i ayrıca beğendim. hal hartley filmlerinden ve kirli polis rolüyle person of interest'ten hatırladığımız robert john burke de ekranda hasret giderdiklerimizden.

  sözün özü, görüntüleriyle (roma), mesajıyla (black panther) övülen yılın aday filmleri arasında hikayesi ve bunu anlatışındaki ustalığıyla öne çıkan bir yapım blackkklansman ve bu kulvarda ödüllendirilmeyi hak ediyor.

  ayrıca the dark knight'ın aday gösterilmediği 2008'den sonra bu sene `black panther 'i hangi meziyetleriyle aday kıldıklarını sormak lazım. siyasi konjonktür bir yana, seyirciyi kazanmak istiyorsan upgrade gibi kitlelerin beğenisini kazanmış yapımları da öne çıkarmak en akılcı hareket olur.
54 entry daha