şükela:  tümü | bugün
49 entry daha
 • sektörden biri olarak sorunu izah edeyim.

  geçmişten bu yana yapımcı dagitimci ve salon sahibi arasında yapılan sözleşme %50 kuralina dayanır . buna göre kesilen her biletin bedelinin yarısı yapimciya ve dağıtım şirketine , yarısı salon sahibine kalır.

  10 tl lik bir sinema biletinin 5 tl si yapımcı ve dagitimciya, 5 tlsi salon sahibine kalır .

  yapımcı filmi çeken kişidir ,dagitimci filmi turkiye capinda anlasmali salonlarına kopyalayip dağıtan kişidir .

  türkiyede yapımcılar dagitimcilara yüzde %10 ile %40 arasında değişen bir pay verir . eğer gisesi iyi olarak bilinen iddialı bir filmin varsa dağıtım şirketleri %10 pay ile filmi dağıtır.
  ama tanımamış bir yapimciysaniz dağıtım şirketi vizyonda sokacagi kopya sayısından alacağı yüzdeye kadar sizi sömürür eğer kabul etmezseniz vizyon bile göremezsiniz.

  buradaki temel sorun mars sinema grubun hem salon sahibi hemde dagitimci olmasi durumu ,adamların 1000 e yakın salonları var türkiye çapında

  böyle olunca hem bilet fiyatının yarısını salon sahibi olarak alıyor hemde dagitimci olarak yapimcidan pay alıyor .

  bu durumda yapımcılar kendi çektikleri filmden satılan biletin %40 ni anca alıyorlar.

  aslında mars grubun salon sayısının çok olmasi yüzünden bir çok yapımcı buna razi oluyor çünkü salon sayısı çok olunca bilet satış oranda çok oluyor . surumden kazanma olayı bir nevi .

  fakat son dönemde is biraz tekellesme durumuna döndü , mars grup piyasadaki gücü eline gecirince yapimcilara yeni şartlar sunmaya başladı ,

  misal promosyon yapıp ucuza bilet satarım diye şart kosuyorlar , böyle olunca normalde 20 tl ye satılacak bileti 10 tl ye satarım işine gelirse diyor .

  aslında 10 tl ye satmiyor bileti tabi , misal mısır kola 20 tl kampanya yaptım diyor ,yapimciya da bunun 10 tlsi bilet geri kalanı mısır kola fiyati diyor .boyle olunca 10 tl'lik kısmı paylaşırız 10 tlsi zaten benim diyor .

  buda yapımcıları kizdirmaya başladı haklı olarak

  adamlar diyorki kardeşim zaten bilet parasının %60 i senin , istediğin gibi reklamda koyuyorsun bide hala bizden mısır kola diye para kesmeye çalışıyorsun buna izin vermeyiz diyorlar.
117 entry daha