şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • öğütülmüş kahverengi kömürden elde edilip, yağla karıştırıldığında grileşen ve hatta fümeyle kahve arası bir tona bürünen bir acayip renktir -zaten uzmanlar da, kullanma kılavuzunda fresklerde kullanılmamasını öğütler bu yüzden..

    ona sorsanız, reçine verniğini yağdan daha çok sever; zaten yağlı boya çalışmalarına da gelemez, %70 oranında yağ tutar; tablo bir tarafınızda patlar, maazallah..

    daha çok rönesans ressamlarından rubens ve muadillerinin kullandığı bu rengin, günümüze kadar ulaşmasını sağlayanlardan biri de şüphesiz ki trt 2'deki ressam amcamızdır..

    peki öğütülmüş kahverengi kömür nedir? bir kere öğütüldüğü içün kahverengi değildir, düpedüz kumral bir kömür olup güney amerika (kahveyle doğrudan bir ilişiği var mıdır bilemiyoruz tabii) menşeilidir.. aslında rezervleri fazla olmasına rağmen, yakıt amaçlı kullanılmadığından kimse zahmet edip çıkarmaz; e malum bu sebeple de hayli pahalı olur.. onun içün de van dyck kahverengimizi, öyle badana boya işlerinde kullanmamamız yerinde olur, faideli olur..

    almanların "kasseler braun" dediği bu rengi biz neden van dyck ismiyle çağırıyoruz peki? ya da jean van eyck'in bu hadisedeki rolü nedir? bilemiyorum..
15 entry daha