şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
634 entry daha
 • evet açılın ben poşet üreticisiyim. bu konuya farklı açılardan yaklaşan arkadaşlar olmuş. sektörle ilgili bazı bilgileri ortaya koyarsam sanırım tartışma daha sağlıklı olacak.

  öncelikle günümüz de poşetler o kadar çevre düşmanı değil. içine konan maddeler sayesinde toprakta 6 ay ile 1 yıl arasında eriyor çoğu, tabi bu üreticisine de bağlı, hükümet çevreyi düşünseydi denetleme getirmesi gayet yeterliydi.

  bu düzenlemenin arkasında yatan en önemli şey para hatta bir nevi vergi de diyebiliriz. plastik sektörü milyar dolarların döndüğü bir sektör, e tabi haliyle bazı düzenlemeler bu parasızlıkta kaçınılmazdı. sağ olsun hemen yapıştırdılar düzenlemeyi.

  mevzuyu şöyle açıklayacak olursak orta ebat poşetlerin 1 kg'lık paketlerinin içinde ort. 160 adet oluyor. (bu rakam kalınlığına göre hammaddesine göre değişmektedir) piyasa fiyatı 13 tl ile 16 tl arasında değişmekte ve marketlerde satış fiyatı tanesi 0.25 kuruş yani 1 kg poşet 40 tl. 0.15 kuruşu kendisine alan devlet 1 kilo poşetten 24 tl kazanç elde ediyor. kaldı ki ben hammade alırken ve satış yaparken kdv ler ile birlikte bir kg poşetten elde edilen kazancı siz düşünün (günlük, aylık, yıllık)

  bir poşet üretici olarak bana artısı artık müşterilerim poşet sipariş verirken en azından havaya atılan bir para olarak görmüyorlar poşetlerini, eksisi ise tüketimin düşmesi olabilir. ve tabi aslında bilinmeyen bir gerçekte şu bu poşetler satılırken üzerine barkod basılacak ve bu barkodu bizim gibi üreticiler devletten tane hesabı satın alacak. 2 binden kapı açılıyor adede göre 10 bin tl yi bile geçebiliyor.

  özetleyecek olursak öncelik çevre olsaydı daha farklı yaklaşımlarla bu sorunun çözülebileceğine inanıyorum. bu uygulamayla bütün marketler vergilendirmede satış noktası oldu diyebiliriz.
1080 entry daha