şükela:  tümü | bugün
141 entry daha
 • iphone x ile yakın fiyata satılan telefon. iki telefon arasında kalanlar için, detaylarıyla özellik kıyaslaması:

  iphone xr'ın eksileri:

  - super retina yerine liquid retina ekran:

  xr'ın lcd ekranı, kontrast, renk gamı, renk canlılığı, görüş açısı ve tepki süresi (ghosting) olarak x'in oled ekranından geride.

  tabii xr'ın ekranı da iyi bir görüntü sunuyor; ancak kontrast olarak handikap yaşıyor. özellikle yüksek parlaklıktayken, siyah ve koyu tonlar gerçeklikten uzaklaşıyor; görüntüdeki derinlik de x'in gerisinde kalıyor. kontrast yüzünden, hdr ve dolby vision'ın getirisi de sahneye bağlı olarak sınırlanabiliyor.

  ayrıca, lcd ekranların yapısı gereği, panelle camın arasındaki mesafe fazla.

  lcd'nin avantajı ise, burn-in riskinin olmaması. bir de en yüksek parlaklığı biraz daha fazla; ancak oled ekran karşısında, gün ışığı altındayken etkisini hissettirmesi zor olabilir.

  - 2436x1125 yerine 1792x828 çözünürlük, 458 ppi yerine 326 ppi:

  bu farklar kağıt üzerinde hayli yüksek olsa da, xr'da alt piksel dizilimi olarak diamond pentile yerine rgb kullanıldığı için, fark kağıt üzerindeki kadar fazla değil. ancak her durumda x'in kalitesi daha yüksek.

  ayrıca, mesela xr'la bir ekran görüntüsü çekip, 1440p telefonlu bir arkadaşınıza yolladığınızda, 828p olarak, bulanık bir biçimde görüntüleyecek.

  - 3d touch olmaması:

  3d touch'ın kalkmasının en büyük götürüsü, pubg mobile gibi shooter'ları oynuyorsanız yaşanıyor. bunun haricinde, günlük kullanımda link önizleme ve klavyedeki trackpad özelliğinde kayıp yaşanıyor. xr'da trackpad'i kullanmak için, space tuşuna basılı tutmanız gerekiyor.

  - arkada çift yerine tek kamera olması:

  iphone xr'ın sensör boyutu ve isp avantajına rağmen, sadece bir kamera olması, 2x zoom'dan itibaren x'ten daha detaysız görüntüye ve portre modunun kalitesinin düşmesine yol açıyor. ayrıca, portre modu sadece insan suratında düzgün çalışıyor.

  not: iphone x'in zoom'daki avantajı, yeterli ışık koşulları varsa geçerli. zira ikinci kamerasının sensör/pixel boyutu ve lens açıklığı, xs'te olduğu gibi, ana kameranın gerisinde.

  - ekran çerçeveleri daha kalın ve kasa çerçevesi çelik yerine alüminyum:

  x'in yan çerçeveleri halihazırda kalınken, xr'daki fazladan kalınlık pek iyi durmuyor. ayrıca, kasanın ağırlığı da 20 gr fazla.

  iphone xr'ın artıları:

  + a11 bionic yerine a12 bionic soc:

  (bkz: #81229275)

  a12 bionic'in önceliği güç tüketimini düşürmek olsa da, performansta da şimdiden bazı faydaları oldu. asphalt 9 ve fortnite oyunları, a12 üzerinde 60 fps hızını destekliyor . neural engine'daki gelişmenin etkisiyle, face id de biraz daha hızlı çalışıyor.

  + kamera sensörü, lensi ve isp gelişmeleri:

  xr'da tek kamera var; ancak xs ana kamerasıyla aynı.

  *kamera sensörü x'teki 1/3 inç yerine 1/2.55 inç olduğu için, düşük ışık performansı, dinamik aralık ve çekim detayı biraz daha iyi (detaydaki üstünlüğü, sadece normal çekim ve 1.9x'e kadar zoom'da geçerli).

  *a12 bionic ve sensör hızı sayesinde, kamerada smart hdr özelliği bulunuyor. bu tür özellikler, iphone x'te sadece üçüncü parti uygulamalarla kullanılabiliyor.

  *portre modunun bulanıklık düzeyi ayarlanabiliyor.

  *xr 28 mm yerine 26 mm lens sayesinde, biraz daha geniş çekimler yapıyor.

  + ön kameranın 60 fps video çekebilmesi:

  ön kamera da xs'le aynı olduğundan, 60 fps çekim var. a12'nin de kaliteye ufak getirileri olabilir.

  + stereo ses kaydı:

  video çekimleri de dahil olmak üzere, ses kayıtlarını mono yerine gelişmiş bir stereo formatında yapıyor.

  + 5.85 inç yerine 6.06 inç ekran:

  bu farkı düşük çözünürlük ve ppi baltalasa da, yine de bir avantaj denebilir. en azından klavye tuşları büyümüş oluyor.

  tabii ekran boyutu, daha geniş ekran çerçevesiyle birleşince, xr'ın kasa genişliğini neredeyse xs max'in düzeyine çıkarıyor (75.7 mm vs 77.4 mm).

  + hoparlör sistemindeki gelişmeler:

  xr, xs'teki hoparlör sistemine sahip. ahize hoparlörü ana hoparlörle benzer düzeyde ses üretebiliyor. hoparlörlerin stereo etkisi de daha gelişmiş.

  bu getiriler hem donanım hem yazılım kaynaklı olabilir. android tarafındaki dolby atmos gibi yazılımsal eklentiler yapıldıysa, ileride iphone x'e de eklenebilir.

  + 2716 mah yerine 2942 mah batarya:

  a12 bionic ve düşük çözünürlükle birleşerek, belirgin biçimde daha iyi batarya süresi sunuyor. yine de, lcd ekranın multimedya içeriklerde daha çok güç tüketmesi ve 6.06 inç boyut yüzünden, her zaman üstün olmayabilir.

  + çift sim kart desteği

  netice: bana göre, iphone x'in oled ekran, 3d touch ve kasa tasarımı avantajları daha anlamlı. ancak xr'ın da ikilem yaratacak yönleri var. zaten xr'ın piyasaya sürülmesindeki amaçlardan birinin, tüketiciyi xs'e yöneltmek olduğu anlaşılıyor.

  bu detaylı entry'yi okuyan biri de, "1000-1500 lira daha ekleyip xs alır geçerim" diye düşünecektir*
190 entry daha
hesabın var mı? giriş yap