şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
203 entry daha
  • avrupa'da medikal yapay zeka sektöründe çalışan bir yazılımcı olarak kısmen katılıp kısmen de katılmadığım önerme. başlığı okuduğumda gözüme çarpan bariz yanlışları düzeltmek istiyorum:

    1) öncelikle bu konuyu eleştiren doktorlar çin ve hindistan gibi ülkerde doktor/hasta oranının dibe vurduğunu göz ardı ediyorlar. çin hükümeti bekleme odalarındaki süreyi kısaltmak ve doktorun işini kolaylaştırmak için yapay zeka'ya çok büyük yatırımlar yaptı. doktorlara erişimi çok kısıtlı olan afrika ülkelerinde ise yapay zeka kilit rol oynuyor. fakir insanlara sağlık hizmeti dağıtması açısından bu tip uygulamaların en büyük gelir kaynakları sosyal fonlar. türkiye'de çok fazla sosyal fon olmadığı için medikal yapay zeka sektörünü özellikle avrupa'da daha yaygın görüyoruz.

    2) doktorları eleştiren arkadaşların kafasındaki imaj anladığım kadarıyla karanlık bir odada toplaşıp sürekli olarak kod yazan ve yapay zeka üreten 50 60 tane yazılımcı olduğu yönünde. bu çok saçma bir düşünce. yapay zeka denilen şey, machine learning'den farklı olarak, uzun bir karar ağacıdır (decision tree). karar ağacı üretebilmek için insan bilgisini makinenin anlayabileceği şekilde modellemeniz gerekir. medikal alanda bu modellemeyi doktorlar yapmak durumunda. bu sebeple medikal yapay zeka şirketlerinde yazılımcıdan çok doktor çalışıyor (kendi iş arkadaşlarımdan biliyorum)

    3) yapay zeka insan hatasını minimize ettiği için en azından doktorlar kadar, ve hatta daha da kesin tanı koyabiliyor (günümüz teknolojisiyle - android/ios uygulamaları mevcut). ayrıca 23andme gibi servislerden alınan genetik datanız ve akıllı telefonunuzdan toplanan sensör datalarınız sayesinde kişiselleştirilmiş tanı koyma özelliği de günümüzdeki medikal yapay zeka şirketlerinin şu anki gündemi olmuş durumda. öyle ki bazı hastalıkların sadece genetik olarak bu hastalığa yatkın insanlarda gözlemlendiğini görüyoruz. bu tip hastalıkları doktorlar genelde ıskalıyor (bu bir yorum değil istatistik). her şeye rağmen bu tip durumlarda bile medikal yapay zeka doktorun yerini almak yerine, ona doğru yolu göstermek için var.
542 entry daha