şükela:  tümü | bugün
241 entry daha
 • abd- çin ekonomi savaşı'ndan iki ülkenin de olumsuz etkileneceği zaten söyleniyordu. nihayet bunun etkileri görülmeye başlandı. abd'nin en büyük şirketi apple 2019'da daha düşük bir ciro yapacağını söyledi. çin de üretiminin azaldığına dair verileri açıkladı.
  bizim için gece olan saatlerde de uzak doğu piyasasındaki dolar yatırımcısı varlıklarını nispeten güvenli liman olarak görünen japon yenine çevirmeye başladı. dolardaki bu sert düşüş ekonomisi kırılgan ve ekonomisi göbekten dolara bağlı bizim gibi ülkelerde pariteden dolayı dalgalanmaya sebep oldu.
  dolar 1-2 saat içinde yeniden görece olarak mantıklı bir seviyeye düşse de böyle bir global dalgalanmada en korunmasız para biriminin tl olduğu da basit bir testle anlaşılmış oldu.
  görünüşe göre 2008 krizinde global yatırımcılarca tercih edilen para birimimiz olası yeni global krizde bundan olumsuz anlamda en kötü şekilde etkilenecek para birimi olacak.
  buna ayrıca kötü ekonomi yönetimi eklenince çözüm yollarımız da sadece imf'ye çıkıyor olacak. biz imf'yi tercih etmezsek sonumuz venezuela bile olabilir.
  bilhassa 2008'den sonra ülkeye yağan sermayeyi betona yola köprülere statlara lüks harcamaya düşük krediyle tüketime gömerek bitirdysek şimdi de buradan çıkışımız kamu tasarrufuna ve yüksek vergilere dayanarak olacak. ve bu mali disiplin zorunluluğu çok ciddi takip edilmeli. bilhassa kamu harcamaları iyi denetlenmeli. bunu da ancak bağımsız bir kuruluş yapabilir. bu uzun bir süreç olacağa benziyor.
  demokrasi yok, adalet yok, kalıcı yatırımcı da gelmiyor haliyle. koca koca bankalar gece yarısı anlamsız kurlarla döviz satabiliyor. hazine kendi eliyle iç piyasadan faizle döviz çekiyor. faiz belası başımızda. indirsek döviz patlayacak. indirmezsek yerli yatırımcı yavaş yavaş ölüyor. efendi gibi iflas bile edemiyorsun. yasak. o yüzden şirketler işten çıkarmalara başladı. işsizlik maaşına talep patladı. enflasyon da bu düşük tüketime rağmen hala düşmüyor. hazine elindeki son koza kadar düşmüş durumda. işsizlik fonu. ha bire piyasayı bu parayla fonluyor. işsize daha çok aylık vermiyor ama devlet bankalarına fon satarak bilanço makyajı yapıyor. merkez bankası dolar rezervi kritik seviyede. özel bankalar batık kredi ve yüksek faizli kaynak bulma kıskacında. üstüne üstlük hazine kendi eliyle kendi özel bankalarını da yanlış tahvil ihraçlarıyla yemliyor. yakında hazine tahvillerine bu sebeple alıcı bile bulamayacak. faizleri düşük göstermek için koca koca bankaları kekliyorlar.
  bunlara ses çıkarılmamasının sebebi ise korku. aslında türkiye'de şuan yaşanan en büyük sıkıntı bu. sadece sosyal hayatta değil ekonomik hayatta da insanlar kurumlar o bir kişiden çok korkuyor. kanunsuz adaletsiz tüm işlemler hakmış doğruymuş gibi lanse ediliyor. kral çıplak diyebilen yok. poşetler paralı. soğan depoları talan. sayıştay raporları gerçeğin 1/5'i iken soruşturma açan kimse yok. damat paranın başında. yap işlet devletlerle haksız kazançları torunlarımız ödeyecek. yoldan geçsek ayrı geçmesek ayrı ödeyeceğiz üstelik. her türlü dolaylı vergiden belimiz bükülecek. bes dayatması ile yeni bir fon oluşturulacak. satılacak gayrimenkuller bitti. şimdi arazilere geçiş yapıldı.
  ve biz 16 yılda 1 dolar 1,2 try'den 5,45 try'ye geldik. gerçek bu. istediğin kadar herşeyi baskıla bunu değiştiremiyorsunuz. bence asıl zoruna giden de bu.
106 entry daha