şükela:  tümü | bugün soru sor
11 entry daha
 • imdb puanı 5.6 olan fakat bunu asla ve asla hak etmediği gibi 10 üzerinden 10 verdiğim film. lütfen bu puana aldanıp önyargılı yaklaşmayın ve izleyin. sadece 918 kişi oy vermiş gerçi, çoğunun white straight male dediğimiz ayrıcalıklar içerisinde yaşayan aynı zamanda da sterotip olarak trump destekçisi butthurt kitle olduğunu düşünüyorum *

  --- spoiler ---

  öncelikle ginsburgler inanılmaz güzel bir aile. birbirlerine olan destekleri gözlerimi yaşartıyor. ve bütün bu gördüklerimizin uydurma olmadığını ve gerçeğe dayandığını bilmek beni fazlasıyla duygulandırdı.

  ruth ginsburg’ü daha önce tanımıyordum fakat keşke tanısaymışım! en son sahnede merdivenlerden çıkarken görünce arkaplanda da kendi sesini duyunca birkaç damla göz yaşı akmadı değil.

  --- spoiler ---

  evet bu kadın, bu aile ve bu film beni fazlasıyla etkiledi. dünyanın onlar gibi daha çok insana ihtiyacı var.

  alıntı yapıp bahsetmek istediğim çok fazla yer var fakat ruth ginsburg’ün bir röportajında söylediği şu sözün hem ilişkilerinin hem de birbirlerine olan desteğin çok güzel bir özeti olduğunu düşünüyorum: “he was the only young man i dated who cared that i had a brain.”

  ayrıca ilginç bir nokta olarak karısını destekleyen koca rolünden dolayı film en başta bütçe sıkıntısı yaşamış, kimse ekonomik olarak katkı yapıp finansman olmak istememiş çünkü karısını destekleyen koca “gerçekçi” bulunmamış. eşine daha fazla kızıp bağıran, davayı bırakmadığı takdirde boşanmakla tehdit eden bir karakter olduğu zaman finansal olarak destekleyeceklerini söylemişler. o kadar şaşırmadım ki. film de tam olarak bunu anlatıyor zaten.
1 entry daha