şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
 • 28 kasım 1961'de meksiko city'de doğan yönetmen. küçük yaşlarından beri ya astronot ya da film yönetmeni olmak istemiş. son filmi roma'da, sürekli astronot kıyafetleriyle oyun oynayan pepe'nin yönetmenin çocukluğuna bir gönderme olduğunu söyleyebiliriz. nitekim roma, yönetmenin çocukluk anılarından yola çıkarak, dadısı libo'ya adadığı bir filmi.

  astronot olmanın tek yolu olan orduya girmek istemediği için yönetmen olmaya karar vermiş. ilk kamerası 12. yaş gününde hediye edilmiş. o günden sonra her şeyi filme kaydetmeye başlamış. sinema küçükken bir tutku haline gelmiş. bazen annesine arkadaşına gittiğini söyleyerek sinemaya gidermiş. okulu bitirince de sinema okumaya karar vermiş. fakat üniversite 24 yaşın altındakileri kabul etmediği için reddedilmiş. zaten annesi de sinema okumasına pek taraftar değilmiş. bunun üzerine felsefe okumaya karar vermiş. ileride ortaklıklar kuracağı emmanuel lubezki gibi arkadaşları ve ilk karısı ile de burada tanışmış. birlikte ilk filmleri vengeance is mine'ı çekmişler. üniversite hocaları filmin dilinin ingilizce olmasından rahatsızlık duyarak 1985'de cuaron'ı okuldan atmış.

  üniversiteden atıldıktan sonra cuaron hiçbir zaman bir yönetmen olamayacağını düşünmüş. geçindirmesi gereken bir ailesi olan genç adam, bir müzede çalışmaya başlamış. günün birinde yönetmen jorge luis garcia agraz ona filminde sesçi olması için teklif götürmüş. o andan sonra birçok filmde asistan yönetmen olarak çalışmaya başlamış. bir noel gecesi artık kendi filmini yapmaya karar vermiş.

  98'de great expectations, 2001'de y tu mamá también, 2004'de harry potter and the prisoner of azkaban, 2006'da children of men ve 2013'te gravity gelmiş. karısından boşanması ve son çocuğunun otizm teşhisi almasıyla yönetmenliğe ara vermiş.

  ta ki benim için senenin en iyi filmi olan roma'ya kadar. bakalım son 5 senede 4 kez meksikalıların kazandığı en iyi yönetmen oscarı'nı bu sene de bir meksikalı, cuaron kazanabilecek mi?

  edit: az once en iyi yonetmen dalinda altin kure’yi kazandi.

  edit2: 91. oscar torenlerinde en iyi yonetmen odulune layik goruldu.
12 entry daha