şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • kayak ve sosyal tesislerin pist içerisinde kullanabilme imkanı sunan nadir turizm bölgelerinden..
  ejder3200 kayak merkezinde 6 adet kullanabileceğiniz lift bulunmakta;
  a lifti: sizi 0 noktasından alıp dedeman otel bölgesine transfer eden ve acemilerin kullanabileceği pistlere taşıyan lifttir.
  b lifti: dedeman otelin hemen önünden başlayıp küre cafe noktasına bir diğer eski ismiyle 22 diye tabir edilen yeni ismi 7 numaralı piste taşır. 3 adet kırmızı ve 1 adet mavi pistten kayak yapma imkanı verir.
  c lifti: kuzey yamaçlara, dik pistlere çıkmanızı sağlayacak olan tesis.. ejder tepesini en yakından göreceğiniz, siyah pistlere ulaşmanızı sağlayacak olan liftiniz. güney mavi pistini de kullanabilirsiniz ama dönüşte bir sürü aktarma yapmanız gerekecek.
  ejder lifti: palandöken kayak merkezinin zirvesi olarak kabul edilen, 3176 yükseliğinde ki siyah,kırmızı ve mavi renkli pistlere ulaşacaksınız. 1/a pisti ejderden kaydım diyebileceğiniz pisttir. rengi siyah,diklik seviyesi yüksek, adrenalini dolu dolu yaşayacağınız yer tam olarak burası. dikkat etmeniz gereken en önemli kısım çığ tabelaları. çanak denilen ejder pistinin sağ tarafında bulunan bölge tam anlamıyla kayalıklardan oluşan çığ riski çok yüksek bir yer. gerekli önlemler alınmış olsa dahi denemenizi tavsiye etmiyorum. ejder pist zaten fazlasıyla extrem ihtiyacınızı karşılayacaktır. aynı bölgede iki pist daha bulunmakta, bunların biri mavi renkli olan 4/c pisti.. acemiler için çok uygun olan kayarken doyamayacağınız bir manzaranın size eşlik edeceği bir pist. ardından yine mavi ve siyah pistlerin bulunduğu yerde son bulacak. eğer hem manzara olsun hem biraz daha dar ve zorlu bir eğimden kaymak isterseniz 4/d pistini tercih etmelisiniz. dar alanda kısa dönüşler atıp eğlenebileceğiniz muazzam pistlerden biri.. bu pistin sonunda mavi bir piste ulaşacaksınız. 4/d pistindeki yorgunluğunuzu atacağınız eğimi az dinlenme imkanı veren bölüme geçirecektir.

  vadi lifti: palandöken’ in kalbi denilen yerdir. hem bol kar yapmak isteyen freestill kayakcıların hem orta seviye aksiyon tutkunlarının tercih edeceği bir pist.. pist başlangıcı ne kadar kolay görünüyor olsa da iyi bir kayak seviyeniz yoksa çok fazla tercih etmemeniz gerekir. kar perdelerinin bulunduğu bölüme geldiğinizde pistin ikiye ayrıldığını görecek siniz. sağ tarafı tercih ederseniz 7 nolu pistten kaymış olup daha eğimi az olan genelde acemi yeni başlayan kayakçıların kullandığı 6/a pistine bağlanacaksınız. sol taraf tarafta ise 8 nolu pist adıyla isimlendirilen, daha zorlu bir yapıya sahip olan pistten kaymış olursunuz. vadi liftine ulaşmanız biraz daha kısa süreli olacaktır.

  gondol: başlangıç istasyonu, orta istasyon ve zirve istasyonu olarak üç bölümden oluşur. 2900 rakıma tek binişte ulaşabilirsiniz.
  orta istasyon 2000 rakımların olduğu mavi ve kırmızı pistlerden oluşan bölğmlere ulaşmanızı sağlar.
  zirve istastonu siyah, kırmızı ve mavi pistlere ulaşmanızı sağlar.
  ancak şunu belirteyim gondoldan iner sola dönerseniz 1b (kuzey) pistine varırsınız ileri seviye kayak bilgisi ister, eğer sağa dönerseniz 2(güney çanak) pistine varırsınız burada usta olmasanız bile ustalaşmaya yakın olmalısınız burası da siyah pist, eğer düz devam ederseniz acemi ve yeni başlayanların inanılmaz zevk alacağı 12 km uzunluğunda geniş ve düzlüklere sahip olan pisttir.
  16 adet kayak pistine sahip olan(5 siyah, 6 kırmızı, 5 mavi pist) palandöken markası aynı zamanda kayak yapar şehrin önemli tarihi miraslarının da minyatürlerini tanıtmakta..
  güney pistinden(4,2 ve 12a nolu pistler) güney cafe de durup sobada sıcak sıcak patates közlemesi yemenizi tavsiye ederim. namı diğer kumpir ama doğal tereyağıyla..
  0 noktasındaki kapsül cafe de çay, kahve, fast-food ve erzurum a özgü kıyaferler, hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz kapsül şeklinde bir kafeye ısınmak için girebilirsiniz.
  kayak yapmak istemeyenler düşünülmedi mi tabi düşünüldü..
  gondolun hemen yanında kızak pisti de var. kızağınızı alıp yukarıya sizi taşıyacak olan bir bant yardımıyla geceye kadar kızak kayabilirsiniz.
  hazır yeri gelmişken söyleyeyim palandöken ejder3200 e gece kayağı da var. saat 20:30 a kadar kayak ve kızak yapabilirsiniz.
  umarım kelimelerle yardımcı olabilmişimdir. ziyaret ettiğinizde daha iyi anlayacaksınız, eminim..