şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • gaudi'yi getirsen imar yönetmeliğinden, güdük imar planlarından, belediyelerde çalışan raportörlerin, şeflerin cehaletinden, koruma kurullarının insiyatif alamamasından dolayı herkesle hemen hemen aynı ürünü vereceği, derdini bir türlü anlatamadığı ortamlarda hevesinin kırılacağı, mimarlar odası'nın kifayetsizliği, müşterinin cehaleti yüzünden üç kuruşa beş liralık projeyi yarı zamanda yapmak zorunda kalacağı, bazen yapı denetim kanunu yüzünden projenin inşa sürecinin tamamen dışında kalacağı bir ülkede anlamsız serzeniştir.

    önceki sene şaşırtıcı bir biçimde bu sorunları yaşamadan çok severek bir proje yaptım. özendim de, mal sahibi de açık fikirliydi, parası azdı ama iyi olsun istedim. şansına belediyedeki mimar da gayet keyif aldı süreçten. çok güzel bir ürün çıktı ortaya. sonra mal sahibi işi devretti, kendi de uzaklara bir yere gitti. cephesi için biraz pahalı ama özgün bir sistem bile geliştirmiştik hey gidi...

    ruhsatı aldık, müteahhit işe başladı, yapı denetim şirketi işi üzerine aldı, ben süreç dışındayım artık.

    el birliğiyle projeyi bir güzel bozmuşlar, tadilat projesiyle falan da düzeltilecek tarafı kalmamış. zaten gerekli ara ruhsatları falan da almadan bodoslama yapmışlar binayı. bana tadilat projesini çiz diye geldiler, ne yaptınız siz dedim, ben tadilat çizersem yıkıp yeniden yapacaksınız binayı. kaba inşaatı bile hatalı. döşemeler hatalı, asansör mevzuata uygun değil, koridor genişliklerini daraltmışlar falan. para vermeyi de düşünmüyorlardı tadilat projesi için. çünkü ne ki yani iki tane çizik atacaksın! fiyat teklifi verdim. çıkacak masrafları söyledim. kalsın biz imar affına başvururuz dediler.

    şimdi görseniz o çirkin binanın mimarına sövesiniz gelir biliyorum, ama o bina bir mimarın projesi falan değil. doğaçlama inşaat. en ucuz malzeme. çözülmemiş detaylar. çirkin ötesi bir cephe kaplaması. ve imar affı geldiği için benim bir mimar olarak müdahil olabileceğim hiç bir şey yok, günün birinde o binayı yıkıp yeniden yapmaya kalkarlarsa belki benim arşivdeki projemi kullanırlar.
81 entry daha