şükela:  tümü | bugün
180 entry daha
  • zemin kattaki evimin balkonuna iki adet tahtadan kedi evi, bir adet de minder koydum. mama ve su kapları da var önlerinde. mahallenin kedileri geliyorlar yemeklerini yiyip sularını içiyorlar, bazıları gece orada uyuyor, bazıları da alıştıkları başka sote mekanlara kıvrılıyorlar. alerjim olmasa eve de alırım çoğunu ama kapalı alanda yarım saat geçtikten sonra ciddi anlamda nefesimi kesiyorlar. yaz mevsiminde balkon kapısı açık olduğu için içeriye giriyorlar, bakıyorlar bana masum masum, dayanamayıp seviyorum, o kadar güzel bir his ki onların hırıltısını dinlemek. sonrasında haydi balkondaki yerine yat, diyip son bir kez daha mıncırıp gönderiyorum. kış mevsiminde ise eve gelip kombiyi açmak için balkon kapısını açmadan önce bakıyorum uyuyan var mı diye, eğer ki varsa yavaş hareketlerle kapıyı açıyorum, kombiyi aktif hale getirip kapıyı tekrar kapatıyorum.

    ben iki sene öncesine kadar hayvanlara dokunamayan bir insandım, nasıl sevilir bilmezdim, severken belki zarar veririm diye endişe ederdim ve yaklaşmazdım. içim içimi yerdi uzak durduğum için. bu süre zarfında sevemiyorum ya da dokunamıyorum diye zarar vermek aklımın ucundan dahi geçmedi, neden geçsin ki? kedi lan bu kedi, temel ihtiyaçlarını giderip tedirgin uyuyan, sokaklardaki ömürleri az olan masum canlılar bunlar. videoyu izlemedim, aramadım. görüntüleri izleyip, yorum yapanların anlattıkları üzerine bu vahşeti yapan kişi ile empati kurmaya çalıştım ama olmadı, anlayamadım bu olayın neden yapıldığını. internet ortamında herhangi bir insana küfür etmedim, etmeyeceğim de. belki ağız dolusu saydıranlar bir şekilde kendilerini ifade ediyorlar, caniliğe karşı duruşlarını bu şekilde sergiliyorlar, sinirlenmekte ve tepki göstermekte haklılar tabii ama benim küfür lügatımdaki herhangi bir aşağılayıcı tanım ya da tepki bu yapılan olaya karşı içimden geçenleri anlatmaya yetmez.

    ben ki bu canlılara öncesinde uzak durup, şimdi ise yatmadan önce evladını kontrol eden ebeveyn gibi kontrol eden birisi olarak bu olayı idrak edemiyorum. böyle bir olay olmasa, herhangi birisi başlıktaki cümleyi öylesine kurmuş olsa bile o kişinin insanlığını sorgularım ki bu olay gerçekten yaşanmış ve neyi sorgulayacağımı bilmiyor oluşumun patlamamış birikimi var içimde.

    tanım: insanlık dışı hareket.
11 entry daha