şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
219 entry daha
 • yok arkadaş, bizim halk adam olmaz.

  gelin ben size olması gerekeni anlatayım...

  çevre ve şehircilik bakanı ile hazine ve maliye bakanı ortak bir program yapar.

  derler ki, bizim çevresel kirlenmeyi azaltma ile ilgili bir projemiz var ve güzel ülkemizi daha temiz yarınlara taşıyabilmemiz için desteğinize ihtiyacımız var.

  derler ki, proje kapsamında naylon poşet kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. şu andaki kullanımımız x. biz önümüzdeki 3 sene içinde bunu y’ye indirmek istiyoruz. bunun doğadan yok edeceği kirlilik ise z.

  derler ki, bunu hayata geçirebilmek için naylon poşet kullanımına ücret getireceğiz. ama merak etmeyin. bu ücreti kayıt altında topladıktan sonra bu parayı çok kullanımlı çanta olarak dağıtım merkezlerimizden vatandaşlarımıza sunacağız.

  derler ki, ilk etapta bu çantaları hazineden karşılayacağız, ama bütçe denkliği için şu ve şu bütçelerde eşit oranda kısıntıya gidip varandaşımıza ek vergi yükü bindirmeyeceğiz. devlet erkanının kullandığı makam araçlarına dört silindir kısıtlaması getirip hem çevre ile ilgili duyarlılığımızda liderlik pozisyonu alacağız, hem de tasarruf edeceğiz.

  derler ki, çok kullanımlı çantalar için tavan fiyat belirledik. yerel ekonomiyi canlandırma adına bu çantalar mümkün olduğunca kendi şehrinizde üretilecek. mümkün olmazsa en yakın şehirden nakledilecek. bu şekilde dağıtım ağının karbon izini de küçülteceğiz. her adımda açık ve şeffaf olacağız.

  derler ki, çevre de sizin, bütçe de sizin, para da sizin. biz sadece size hizmet etmek için varız.

  sonra da teşekkür eder ve lafı bitirirler.

  ama bunlar ne yapıyor?

  - poşet 25 kuruş..
  (beklenen tepki arası)
  - ama merak etmeyin, akp size bedava file dağıtacak

  sonra da gelsin övgüler... ve oy artışı.

  emine hanım ile kocası dört motorlu devasa boeing 747’ye biner, diyanet işleri bilmemnesi devasa mercedes s-class’a biner, ülkenin ekonomisi çevre katili gri inşaata endekslenir, ama sorsan bunlar çevre dostu.

  böyle bir ülkeyiz işte...

  soyadım kavakçı olsa bu yazı için danışmanlık ücreti olarak en azından bi 50 bin alırdım. ama değil... bedava akıl veriyorum. üstelik kandırmıyorum da.
22 entry daha