şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
  • ilk olarak 1923'de, beyoğlu/deva çıkmazı'nda, pastalarla kafayı bozmuş lenas kardeşler tarafından "l'orient" (biz doğu diyelim kısaca) adıyla açılan; '30'larda da kendine baylan (çağataylar "kendi alanında kusursuz" diyorlar buna da) ismini münasip görüp edinen pek latif bir pastanedir..

    giderek karaköy ve kadıköy'e doğru genişleyen baylan'ın meşhur ilk göz ağrısı '60 döneminde kapanmıştır; ki attila ilhan (sonra divan transfer etmiştir kendisini), cemal süreya, özlü kardeşler gibi birçok edebiyatçı da buradan mezundur -nitekim tezer özlü hanımın anılarında geçer bolca..

    evropa menşeili nevi ve güzide tatlıları, türk gurmelerine ilk sunan da bu namlı pastanedir; ki lenas biraderlerin küçüğü olan henry bey, zürih'te pastacılık alanında yüksek lisans yapıp kendini bu işe adamış; hansel ile gretel nam bebelerin musallat olduğu cadının çikolata evini de ödül olarak kazanmıştır zaar..

    kup griye, tiramisu, espresso, cappuccino, limonlu, krokanlı ve likörlü çikolatalar gibi esaslı besinler baylan geleneğinden sayılmıştır artık; hatta derler ki romlu fondonları, o zamanın pera'lı genç han'fendilerine alkolizmin yolunu bile açmıştır; hadi bakalım..
233 entry daha