şükela:  tümü | bugün soru sor
118 entry daha
  • bu topraklarda yaşayanların genellikle davar olması.

    ciddi söylüyorum. siyasî spektrumun en solundan en sağına kadar, refah düzeyinin en dibinden en yükseğine değin, bu topraklarla bir bağı olan herkesin saçma sapan ön kabulleri, kırmızı çizgileri, kutsal figürleri filan var. adam ahmet necdet sezer'e laf söyletmiyor meselâ jshadjashdasda. vasatlığa bak. "türkiye'nin en büyük üç lideri: atatürk, inönü ve ecevit'tir" filan diyor. ulan ecevit dediğin adamın etrafındakilerin yolsuzluk dosyaları kafam kadar olmuştu, türkiye gibi 12. sınıf bir ülkede değil de bir avrupa ülkesinde o dosyalar olsa, o şimdi kimi partilerde siyaset yapan o insanlar ömür boyu burunlarını dışarı çıkaramazlardı. ha bunları da yüce divan'a ecevit göndermedi, akp geldikten sonra bunlar gönderdi jashdjasdsa. bu da hayatın bir başka garip cilvesidir...

    bir başkası turgut özal yancısı. liberal ya... hâlbuki turgut özal da kendi etrafındaki "prens"lerine bu ülkeyi peşkeş çekmiş bir insandı. beriki adnan menderes'i nasıl astık zaaa filan diyor, sanki kendi astı. bu ülkede savunulmayan tek figür mesut yılmaz olabilir. garibimin kimsesi olmamış... tansu çiller diyeceksiniz, o savunuldu, "büyük ekonomist" filan diye pazarlandı bu ülkeye.

    yani insanımız sadece 80-90'ları övmüyor, 17. yüzyıl da över, 1919 da över, meşrebine göre. 20 sene sonra bu günleri de övebiliriz. bugün 2010'u köpek gibi özlemeyen var mı? ha tabiî bir de şu var: acı hatıralar, vakit geçtikçe tatlı olur. insan muhafazakâr tabiatlı bir varlık. geçmişin elemini, hüznünü unutur, hep iyi yanlarını hatırlar. 90'ları özleyen birisi muhtemelen gençliğini özlüyordur, yahut çocukluğunu, yaşına göre. ama adı da "90'ları özlemek" oluyor. bu da var.
1 entry daha