şükela:  tümü | bugün
  • "sümerlerde çoban tanrısı" olup bereket ve savaş tanrıçası innana ile evlenmiş dolayısıyla hayatının hatasını yapmış kişidir.
    innana ile birçok zorluktan sonra (çiftçi tanrısı olan enkimdu'ya rağmen innana ile evlenmek zor tabi) evlenmeyi başaran dumuzi'nin innana yüzünden başına gelmeyen kalmıyor. merakı sebebiyle "dönüşü olamayan yer" olarak bilinen yeraltı dünyasına giden ve ordan dönmek için yerine birini göndermesi gerektiğini öğrenen innana, karısının gidişini pek de farketmeyen, mutlu mesut yaşamaya devam eden dumuzi'ye kızıp (tarihi başlatan mezopotamyalıların erkekleri bile yapmışsa bunu var birşey) yerine onu göndermeye karar veriyor. gel gör ki dumuzi'nin fedakar kardeşi rüya tanrıçası geştinannan kendini ortaya atarak "beni alın onun yerine sayın tanrılar, o masum" diyerek yılın altı ayı kardeşinin yerine yeraltında kalmaya razı oluyor. böylece dumuzi kış aylarında altı ay yeraltında kalıp baharda çıktığında karısı ile birleşiyor.
    sümer rituellerinden biri olan bahar aylarında bir rahip ve rahibenin evlenmesi, ki "innana dumuzi çifti"ne saygı evliliği bu, ve bugün bizim "kutsal evlenme törenleri" olarak bildiğimiz kavramlar da bu entrikalardan kaynaklanıyor.
18 entry daha