şükela:  tümü | bugün
98 entry daha
 • sanırım 1.5 yıldan fazladır kullanıyorum. formattan formata dönüştürmede baya sıkıntı yaşanıyor maalesef, özellikle pdf'den. yakın zamanda deneme yanılma yoluyla mükemmele yakın bi sonuç almaya başladım diyebilirim. biraz uğraştırıcı olsa da pdf'den epub ve mobi'ye dönüştürme iyi sonuç veriyor. neyse uzatmadan elimden geldiğince anlatayım.

  ihtiyacımız olan programlar: abbyy finereader (biraz araştırma ile full versiyonunu bulabilirsiniz. ayrıca beni bu programdan haberdar eden `@naaaan`'a tekrar teşekkür ederim), sigil (sourcefree bir program indirmek için) son olarak da calibre var ki onu herkes biliyor zaten diye tahmin ediyorum.

  1- abbyy finereader'ı pdf'den epub'a dönüştürürken kullanıyoruz. program pdf dökümanını okuyup içindeki metinleri tabloları ve resimleri tespit ediyor. (algoritması gayet iyi çok takıntılı biri değilseniz eğer) benim gibi takıntılı iseniz bizzat sayfaları kontrol edebilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz (sayfa numaralarını çıkartmak, yanlış tespit edilmiş metinlerin kontrolünü yapmak gibi, mesela yan yana gelmiş r ve n yi m olarak görebiliyor)

  2-epub'a dönüştürdüğümüz dökümanı sigil'de açıyoruz. burada yapacağımız, bölümler arası geçişleri, satır başlarını, dipnot (footnote)ları ayarlamak.
  şu sitede sigil'in kullanımı ayrıntılı olarak anlatılmış. benim tekrar değinmem yersiz olur. ondan dolayı ben asıl sinir bozucu olan footnote kısmına değinicem.

  kindle'da bilindiği üzere footnotelar popup yani ayrı bir pencere olarak açılıyor ancak internetteki çoğu dökümanda sanırım biraz uğraştırıcı olduğundan bunu pek ayarlayamıyorlar ve dipnot bilgisine tıkladığımızda kitabın sonuna veya abuk subuk yerlere atıp sinir bozabiliyor. popup olarak açılmasını istiyorsanız maalesef bunu layığıyla yapan bi program veya döküman bulamadım(bilen varsa ve paylaşılırsa eklerim), ancak ufak html kod satırları ile çözebilirsiniz. örnek üzerinden açıklayayım:

  diyelim kitapta 'ekşi sözlük*' geçiyor. ve biz *'a tıklandığında "kutsal bilgi kaynağı" şeklinde bir popup açılmasını istiyoruz. bunun için dipnot olarak döküman sonuna eklecek örnek kod satırı:

  --- spoiler ---
  <p><a href="../text/hangibolum.xhtml#k1" id="a1"><sup>[‹]</sup></a></p>

  <p class="dipnot"><b>1.</b> kutsal bilgi kaynağı </p>
  --- spoiler ---

  *'a tıklandığında dipnotu göstermesi için 'ekşi sözlük' den sonra eklenecek kod satırı:

  --- spoiler ---
  <a href="../text/dipnotlar.xhtml#a1" id="k1"><sup>[*]</sup></a>
  --- spoiler ---

  her dipnotta bu işlem yapılmalı ve farklı id'ler eklenmeli. dediğim gibi biraz çetrefilli bir yöntem ama dipnotu popup'da görmek paha biçilemez. bununla uğraşamam derseniz sigil'de de şu şekilde dipnot ayarlama var ama popup olarak göstermiyor. direkt bulunduğu sayfaya atıyor.

  3- son olarak da bütün düzenlemelerini yaptığımız epub'ı calibre'de mobi'ye dönüştürüyor, içeriği, kapağı düzenliyoruz.

  iyi okumalar.

  edit: bazı uçan linkler yenileriyle değiştirildi.
67 entry daha