şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
65 entry daha
 • fragmanın başında spider-man'i bir hayır kurumu bağış gecesinde görüyoruz. bu sahnede halk tarafından sevilen bir figüre dönüştüğü göze çarpıyor. bir önceki filmde peter parker'ın spider-man olduğunu öğrenen may hala ve happy hogan arasındaki flörtleşme peter'ın hemen dikkatini çekiyor. tabi burası may hala'yı böyle görmeyen seyirci için biraz garip. ama may hala'nın çizgi romanlardan ve şu ana kadar ki filmlerden çok daha genç olarak yansıtıldığını unutmamak lazım. çizgi romanlarda da ben amca sonrası may hala'nın bir çok ilişkisinin olduğunu biliyoruz.

  devamında peter'ı arkadaşları ile birlikte avrupa'ya gitmek için hazırlandığını görüyoruz. burada dikkat çeken önemli unsurlardan biri peter'ın hazırladığı çantanın üzerinde yazan bfp harfleri. böylece mcu içerisindeki en açık ben amca göndermesini görüyoruz. bir diğer dikkat çeken unsur ise spider-man'in manhattan'da dolaşırken arkasında görünen inşaat halindeki bina. tam olarak avengers kule'nin olduğu yer orası. spider-man: homecoming filminde satıldığını öğrenmiştik. büyük ihtimalle bu filmde yeni sahibinin kim olduğuna öğreneceğiz. iki olasılık en fazla göze çarpıyor. biri oscorp diğer ise baxter building. disney'in fox satın alımı henüz resmi olarak son bulmadığı için oscorp olasılığı ile devam etmek daha mantıklı olacaktır. bu arada bütün seyirci istediğine kavuşmuş olacak gibi görünüyor. zira spidey, manhatta'da swing atarak dolaşıyor.

  fragman bizi avrupa'ya götürüyor. peter ve mj arasındaki arkadaşlığın ağır ağır ilişkiye dönüştüğünü görüyoruz. ned ile betty brant arasında da bi'şeyler olacağının sinyali veriliyor. venedik'te her şey yolundayken bir anda nick fury kendisini gösteriyor. the elementals hakkında peter'ı uyarıyor ve ondan yardım istiyor. bu sahnede peter'ın örümcek hislerinin neden tetiklenmediği sorgulanmış. örümcek hislerinin peter'ı tehlikeden koruduğunu ve onu önceden uyardığını unutmamak lazım. bu bağlamda nick fury, peter için herhangi bir tehlike unsuru oluşturmuyor. örümcek hislerinin harekete geçmeme sebebi bu. avengers: ınfinity war'da örümcek hislerinin nasıl çalıştığını okul otobüsünde görmüştük.

  the elementals şu an için biraz gizemli bir konumda. çizgi romanlarda bu ismi taşıyan bir grup var. hellfire, hydron, magnum, zephy gibi üyelerden oluşuyorlar ve marvel'ın mistik hikayelerine daha yakın haldeler. filmde bu grubu görme ihtimalimiz var. bir diğer seçenek ise bu element varlıklarının spider-man çizgi romanlarında gördüğümüz ve spider-man villian'ı olarak bildiğimiz karakterler olması. işin ilginç tarafı fragman bu konuda inanılmaz easter egg'ler taşıyor. venedik sahnesinde bir teknede asm 212 harf ve rakamlarını görüyoruz. bu hydro-man'in ilk kez göründüğü the amazing spider-man 212 sayısına gönderme. nick fury ve maria hill'in kum yaratığına ateş ettiği sahnede 463 rakamını araba plakasında görünüyor. bu da sandman'in ilk kez göründüğü 1963 tarihli the amazing spider-man sayı 4'e gönderme. londra'daki koşuşturmacada ise bir arabada 2865 sep plakasını görüyoruz. bu ise molten man'in ilk kez okuyucunun karşısına çıktığı eylül 1965 tarihli the amazing spider-man 28. sayıya gönderme. son ve en güçlü seçenek ise bu karakterlerin mysterio'nun illüzyon'u olması.

  mysterio'ya gelmeden önce spider-man'in bu filmde kullanacağı stealth kostümden bahsetmek istiyorum. kostümün ciddi şekilde noir kostümünden esinlendiğini söylemek mümkün. özellikle yüz kısmı son derece benziyor. kostümün geri kalanı ile ilgili önemli bir detay daha var. ama bu yazıda spoiler vermek istemediğimden ondan kaçınıyorum. fragmanın bir çok noktasının avengers: endgame spoiler'ı vermemek adına dijital olarak değiştirildiği göze çarpıyor.

  fragmanın en etkileyici kısmı hiç kuşkusuz mysterio. karakter uzun süredir fanların görmek istediği biriydi ve ilk izlenim olarak muazzam durduğunu söylemem gerekiyor. kostüm zaten kusursuza yakın olmuş. güçlerini kullanış dinamiği tam çizgi romanlarda gördüğümüz şekilde. mysterio'yu senelerdir sinemada görmek isteyen fanların rüyasının gerçekleştiğini söylemek mümkün. filmde mysterio'yu spider-man'in arkadaşı ve ortağı olarak izleyeceğiz. mysterio'da elemental yaratıkları durdurmak için nick fury tarafından tutulacak. mysterio'nun neden bu filmde iyi birine dönüştüğü elbette sorgulanabilir. onun cevabı ise yine çizgi romanlarda. mysterio ilk kez 1963 yılında the amazing spider-man'in 13. sayısında ortaya çıkıyor. halkı kendisinin bir süper kahraman olduğuna ikna etmeye çalışıyor. ama sonra gerçek yüzü ortaya çıkıyor. filminde benzer bir yolu izleyeceğini tahmin etmek güç değil.

  fragmanı genel olarak başarılı buldum. her tarafı çizgi roman göndermeleriyle dolup taşan, komedi ile aksiyonu dengeleyen, filmin hikayesini spoil etmeden anlatan, klasik spider-man müziği ile de taçlandıran çok güzel bir fragman. aksiyon sahneleri ile ilgili söylemeden edemeyeceğim bir nokta var. o da bu sahnelerin spider-man: homecoming'e oranla ciddi şekilde gelişme gösterdiği. homecoming aksiyon anlamında tatmin etse de bu sahnelerin sinematografik anlamda gelişmeye ihtiyaç duyduğu ve spider-man'i kullanımı açısından daha yaratıcı olması gerektiği hemen hemen herkesin hemfikir olduğu unsurlardan biriydi. yönetmen jon watts belli ki russo kardeşlerden ciddi şekilde ders çıkarmış. fragmanda spider-man'in bir önceki filme oranla ekranı çok daha iyi doldurduğunu ve filmin aksiyonunun teknik anlamda spider-man: homecoming'den çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
294 entry daha

hesabın var mı? giriş yap